1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Olasılık ve İstatistik Pdf indir

Olasılık ve İstatistik Pdf indir
0

Olasılık ve İstatistik pdf indir, Matematik türünde kaleme alınan Olasılık ve İstatistik kitap ile ilgili özet bilgiler. Olasılık ve İstatistik kitabı yazar Fikri Akdeniz tarafından kaleme alınmıştır. Olasılık ve İstatistik kitabı 602 sayfadan oluşmakta olup 1. Hamur ile basılmıştır. 19,5 x 27 ebatında olan Olasılık ve İstatistik kitabın 2021 Adana Nobel Kitabevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Olasılık ve İstatistik pdf oku, Olasılık ve İstatistik PDF yandex, Olasılık ve İstatistik PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Olasılık ve İstatistik PDF Oku

Bu kitap Yükseköğretim kurumlarımızda Olasılık ve İstatistik dersleri alan değişik disiplinlerdeki öğrencilerimizi temel kavramlar üzerinde aydınlatmak maksadıyla hazırlanmıştır.

Disiplinler arası inceleme yapan lisanüstü öğrenciler referans kitabı olarak yararlanabilirler.

Günümüzde, Aktüerya, Eğitim, Ekonometri, Haberleşme, İktisat, İstatistik, İşletme, Matematik, Matematik Eğitimi, Mühendislik alanlarında (özellikle Elektrik-Elektronik, Bilgisayar, Endüstri, Jeoloji, Tekstil) , Psikoloji, Sağlık bilimleri, Ziraat ve diğer disiplinlerde istatistik yöntemlere gereksinme duyulmaktadır.

Bu nedenle bölüm sonlarındaki problemler, konuların işleniş sırasıyla istatistiğin kullanıldığı değişik araştırma alanlarından seçilerek, kitabın değişik alanlarda öğrenim gören öğrencilere yararlı olabileceği düşünülmüştür.

Bazı bölümlerin sonlarında bulunan çözümlü alıştırmalar bölümü tamamlayıcı nitelikte olup öğrenciye problemleri çözme cesaretini verecek ve dersi veren öğretim elemanına da yol gösterici olacaktır.

Yeniden gözden geçirilmiş olan bu baskıda özellikle 2.-7. bölümlerin içine bazı yeni çözümlü alıştırmalar koyulmuştur.

Matematik, İstatistik, İktisat, İşletme, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik bölümlerinde olasılık ve /yahut istatistik dersi verdiğim senelerda öğrencilerin 3., 4., 5. ve 6. bölümlerde alıştırmalar üzerinde hatalı düşüncelerle çözüm aradıkları görüldü. Bu nedenle 17. baskıda 2.-7. bölümlerdeki alıştırmalar içindeki tüm soruların çözümleri eklendi.

Olasılık ve istatistik olarak iki bölümden bir araya gelen bu kitabın ilk 7 bölümünde verilen normal dağılım ve diğer olasılık dağılımları ile alakalı bilgilerin 10, 11 ve 12. bölümlerin daha iyi bilinmesinı sağlayacağı kanısına varılmaktadır.

Kitabın istatistik bölümünde matematiksel analiz yönüne fazla ağırlık verilmemekle birlikte konular üzerinde ayrıntılı biçimde durularak matematiksel istatistik veya olasılık ve istatistik kuramı dersleri için başlangıç olmasına çalışılmıştır.