Felsefe Kitapları

Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine Pdf indir

Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine kitap ile ilgili özet bilgiler. Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine kitabı yazar Arthur Schopenhauer tarafından kaleme alınmıştır. Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2007 ile basılmıştır. ebatında olan Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine kitabın Say Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine pdf oku, Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine PDF yandex, Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine PDF Oku

Akıllı insan her şeyden evvel ıstıraptan ve tacizden azâde olmak için çabalayacak, sessizliği ve boş vakti, bundan dolayı olabilecek olan en az sayıda beklenmedik ve tehlikeli karşılaşma ile birlikte sakin, mütevazı bir yaşamı arayacaktır; ve böylelikle sözüm ona hemcinsleriyle çok az bir ortak tecrübeyi paylaşımı yaptıktan sonra, münzeviyane bir yaşamı tercih edecektir, hatta eğer büyük bir ruha sahipse büsbütün yalnızlığı seçecektir.

Hayatta nasılsa edebiyatta da öyle: Her nereye dönseniz derhal kendinizi düzelmez, yola gelmez bir insan güruhuyla yüz yüze buluyorsunuz, her tarafı her bir köşeyi doldurmuşlar, tıpkı yaz sinekleri gibi sürü halinde her yere doluşup her şeyi kirletiyorlar. Bir yığın berbat kitap, gıdasını buğday başaklarından alan ve sonunda onu boğup kurutan edebiyatın istilacı yabani otları da öyle. İnsanların zamanını, parasını, dikkatini -ki bunların meşru hak sahibi iyi kitaplar ve onların soylu hedefleridir- gasp etmektedirler.

Dolayısıyla okumak söz konusu olduğunda nerede duracağını bilmek çok mühim bir şeydir. Geri durulacak yeri kestirmedeki maharetin esası, farklı zamanlarda hemen hemen salgın halinde sıklıkla okunan herhangi bir kitabı, sırf bu yüzden okumaktan ısrarla uzak durmaktır denebilir, sözgelimi nedensiz gürültü şamata koparan, hatta yayın yaşamına çıktıklarının ilk ve son senesinde birkaç baskıya ulaşabilen, sonra da unutulup giden siyasi yahut dini risaleler, romanlar, şiirler ve benzeri böyledir.
Schopenhauer

Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Say Yayınları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu