Felsefe Kitapları

Nikomakhos’a Etik Pdf indir

Nikomakhos’a Etik pdf indir, Felsefeciler türünde kaleme alınan Nikomakhos’a Etik kitap ile ilgili özet bilgiler. Nikomakhos’a Etik kitabı yazar Aristoteles tarafından kaleme alınmıştır. Nikomakhos’a Etik kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2014 ile basılmıştır. ebatında olan Nikomakhos’a Etik kitabın Say Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Nikomakhos’a Etik pdf oku, Nikomakhos’a Etik PDF yandex, Nikomakhos’a Etik PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Nikomakhos’a Etik PDF Oku

Aristoteles, Antikçağ felsefesinin en ileri gelen filozofudur. Benzer düzeyde bir felsefeye İlkçağda yalnızca Platon’un erişebildiği kabul edilir. Antikçağa damgasını vurmuş olan Aristoteles, birden fazlalarına göre tüm çağların en büyük birkaç filozofundan biridir. Bilim ve felsefede onun başarmış olduklarıyla rekabet etme ümidi besleyebilen insan rakamının bir elin parmaklarını geçmediği hemen herkes tarafından kabul edilir.

Aristoteles, mantık, doğabilimleri, metafizik, psikoloji, etik ve siyaset felsefesi gibi birden fazla alanda eser vermiştir. “Aristoteles külliyatı” olarak geçen, özgün haliyle Grekçe 1462 sayfadan bir araya gelen eserler bütünü, derslerinin, kendisi veya öğrencileri tarafından tutulmuş notlarından meydana gelir.

Aristoteles’in, oğullarından birisi olan Nikomakhos’a ithafen kaleme aldığı Nikomakhos’a Etik, 10 bölümden buluşmaktedir. Aristoteles bu kitapta, iyinin ve iyinin amacında olan mutluluğun ne olduğundan, karakter ve düşünce erdemlerinden bahseder. Bunların duygularımızla ve eylemlerimizle ilişkili olduğunu ileri sürer. Erdemler içinden özellikle cömertlik ve adalet üzerine vurgu yapar. Erdeme yaklaşmak, bunun yanı sıra erdemsizliğe yol açacak kötü alışkanlıklardan uzak durmayı gerektirdiğinden bunların da incelenmesi gerektiğini önerir. Erdemden ayrı düşünülemeyecek olan dostluk ve nihai olarak yararlı ve yararsız hazların ele alınmasıyla kitap tamamlanır.

Toplumsal bir etik anlayışına sahip olan Aristoteles, etiği “en yüce bilim” şeklinde değerlendirdiği politikanın bir alt alanı olarak görmektedir.

Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Say Yayınları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu