1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Nadide Bir Goncadır Enginar Pdf indir

Nadide Bir Goncadır Enginar Pdf indir
0

Nadide Bir Goncadır Enginar pdf indir, türünde kaleme alınan Nadide Bir Goncadır Enginar kitap ile ilgili özet bilgiler. Nadide Bir Goncadır Enginar kitabı yazar Artun Ünsal tarafından kaleme alınmıştır. Nadide Bir Goncadır Enginar kitabı 263 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 16 x 23 ebatında olan Nadide Bir Goncadır Enginar kitabın 1. Basım İletişim Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Nadide Bir Goncadır Enginar pdf oku, Nadide Bir Goncadır Enginar PDF yandex, Nadide Bir Goncadır Enginar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Nadide Bir Goncadır Enginar PDF Oku

Aslını söylemek gerekirse bir çiçek olan enginar ile ilgili ne bilinmekte? Peki, hemen hemen tüm medeniyetlerde, mitolojilerde kutsal görülen nar ile ilgili? Domates sosuyla yatıp kalkan İtalyanların domatesle fakat Osmanlı’dan sonra tanışabildiklerini biliyor muydunuz? Sağlık için tehlikeli olduğu düşünüldüğünden patlıcan ekiminin ve yenmesinin İngiltere’de bir süre yasaklandığını? Sırf bir sineğin yokluğu yüzünden incirin her yerde meyve vermediğini? Kıtlık zamanı kurtarıcı durumuna gelen patatesin uzun süre şekli şemali yüzünden mutfaklara giremediğini?

Artun Ünsal, Nadide Bir Goncadır Enginar’da meyve ve sebzelerin renkli dünyaları içinde keyifli bir yolculuk yapıyor: Etimolojiden ve mitolojiden yararlanarak âdeta bir dünya tarihi panoraması sergiliyor, doğru bilinen yanlışları düzeltiyor, çiçeği burnunda bilgiler sunuyor, aralara lezzetli tarifler serpiştiriyor. Ayrıca Türkiye’de zeytinciliğe ve zeytinyağı üretimine de yakında zamandan bakıyor. Tüm bunların yanında okuru elinden tutup bir çarşı pazar turuna çıkararak, geçmişten günümüze buralardaki rengârenk ortamları sergiliyor.

“(…) yiyeceklere dair çeşitli gazetelerde ve dergilerde yayımlanmış (…) yazılarım da buluşmak için bir kenarda beni bilave edip duruyordu senelerdır. Sadece onlar mı? Katıldığım çeşitli toplantılarda sunduğum bildiriler, raporlar da şöyle bir gözden geçirilmeyi, genişletilip veya kısaltılıp, sonuçta bir kitap donunda daha kalıcı bir hale gelmeyi de hak ediyorlardı sanırım.”

ARTUN ÜNSAL