1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Mizah Üzerine Pdf indir

Mizah Üzerine Pdf indir
0

Mizah Üzerine pdf indir, Mizah Romanı – Öykü türünde kaleme alınan Mizah Üzerine kitap ile ilgili özet bilgiler. Mizah Üzerine kitabı yazar Simon Critchley tarafından kaleme alınmıştır. Mizah Üzerine kitabı 136 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 14 x 20,5 ebatında olan Mizah Üzerine kitabın 1. Basım Monokl tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Mizah Üzerine pdf oku, Mizah Üzerine PDF yandex, Mizah Üzerine PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Mizah Üzerine PDF Oku

Mizah, egonun kendisini gülünç bulmasıyla harekete geçen bir anti-depresandır. Özne kendini adi bir nesne olarak görünce, acı acı ağlamak yerine, kendine gülerek teselli bulur. Mizah egoyu körelten, Prozak kaynaklı sersemlik gibi işleyen bir anti-depresan olmaktansa, bir tür kendini tanıma ilişkisidir. Mizah genelde karanlık ama her zaman berraktır. Kişinin kendisi ve dünyası ile kurduğu derinlemesine bilişsel bir ilişkidir. Mizahın bize insan durumunun tevazusu ve sınırlılığını hatırlattığını ileri sürmek isterim; trajik-kahramansı bir olumlamaya değil güldürücü onaya, Prometheusçu bir otantikliğe değil, otantik olmamanın gülünçliğine çağrıda bulunan bir sınırlılığı.

Benim için gülümseme – sahip olmak ile olmamakla, haz ile acıyla, insan durumunun yüceliği ve acısıyla alay eden – mizahın özüdür. Bu, en yüce gülüş, gülmeye gülen gülüş, mutsuzluğa gülen gülüş, epigrafın bu kitaba karşı neşesiz gülüşüdür, risus purus’tur. Yine de bu gülümseme mutsuzluk değil yükselme, serbestlik, özgürlük ve tesellinin duruluğunu getirir. Bu nedenle, biz, melankolik hayvanlar yani insanlar bunun yanı sıra en güler yüzlü olanlarız. Gülümseriz, kendimizi gülünç buluruz. Biçareliğimizden gelir yüceliğimiz.

Simon Critchley