1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey Pdf indir

Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey Pdf indir
0

Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey pdf indir, Mimari türünde kaleme alınan Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey kitap ile ilgili özet bilgiler. Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey kitabı yazar Matthew Frederick tarafından kaleme alınmıştır. Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2009 ile basılmıştır. ebatında olan Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey kitabın YEM Yayın tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey pdf oku, Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey PDF yandex, Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey PDF Oku

“Az çoktur.” Mies’in bu ünlü sözü, tasarımda aynı anda her şeyin çözülemeyeceği manasına gelmektedir. Bütünlüklü bir anlatım için seçici davranmayı, gerçeği bir yönüyle ama tastamam kavramayı önerir. Basitlik en gözde erdemdir. Venturi ise azla yetinemeyeceğimizi anımsatır: “Az sıkıcıdır.” Bütünlük uğruna yaşamda ve mimarlıktaki çeşitliliğe yüz çevirmememizi salık verir. Tasarıma zenginlik katan çelişkiler ve karmaşıklıklardır. Yakın geçmişte birbirine zıt düsturlar olarak tavizsizce savunulan bu iki öneri, her yaratıcı etkinlik gibi tasarım ve mimarlığın da özünde yatan, belirsizlik/çokluk ve açıklık/birlik içindeki gerilime tasvir eder. Bu gerilimi bertaraf etmeye yönelik her girişim aşırılığa kaçmaya, tasarımın yaratıcı nüvesinden uzaklaşmaya yazgılıdır.
Bu kitap, tasarım ve mimarlık öğrenimine yeni başlayanlar için yazıldı. İçinde tasarım, çizim, sunum teknikleri, yaratıcı süreç gibi konularda tam 101 ders var. Bu derslerde öğrencilere tasarımın nasıl yapılacağı söylenmiyor. Soyut ilkeler ve hazır çözümler yerine, öğrencilerin bir tasarım problemi karşısında yaşadıkları poblemleri serinkanlılıkla göğüslemelerine yol gösterecek, deneyimle yoğrulmuş basit, pratik öneriler getiriliyor. Her birinde, tasarımın bilgi ve öğrenmeye indirgenemeyecek kadar çok boyutlu bir insani deneyim olduğunu anımsatan; poblemlerin kaynağını öğrencinin eksikliğinden fazla tasarımın evrensel niteliklerine dayandırmayı yeğleyen “dostane” bir yaklaşım hâkim. Kitap yalın anlatımı ve diliyle, öğrencileri mimarlığın hiç de sağlam olmayan, kaygan zemini üzerinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Mezun olup yaşama atıldıktan sonra, telafisi olabilecek olmayan bir “noksanlık” duygusuyla yüzleşmiş nice mimarın yüzü suyu hürmetine…

Sayfa Sayısı: 212

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Endüstri Merkezi Yayınları