1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Metafizik Nedir? Pdf indir

Metafizik Nedir? Pdf indir
0

Metafizik Nedir? pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Metafizik Nedir? kitap ile ilgili özet bilgiler. Metafizik Nedir? kitabı yazar Heidegger tarafından kaleme alınmıştır. Metafizik Nedir? kitabı 1998 sayfadan oluşmakta olup 13,8×21 ile basılmıştır. Türkçe ebatında olan Metafizik Nedir? kitabın Kaknüs Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Metafizik Nedir? pdf oku, Metafizik Nedir? PDF yandex, Metafizik Nedir? PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Metafizik Nedir? PDF Oku

Mazhar Şevket İpşiroğlu ve Suut Kemal Yetkin’in yayına hazırladığı bu eserin Giriş Bölümü’nde Alman filozof Martin Heidegger’in felsefesi ile ilgili bilgi verildikten sonra 24 Haziran 1929’da Freiburg Üniversitesi’nde verdiği bir açılış dersi Türkçe çevirisiyle aktarılmıştır. Ders “Hiçlik nedir?” sorusunun ortaya atılması, işlenmesi ve yanıtlanmasından oluşuyor.

 

Kitaptan bir alıntı:

Havf (metafizik ve ontolojik korku) hiçliği ifşa eder. Havf içinde boşlukta yüzüyoruz. Daha açıkça: Varlık, bütünlüğü ile kayıp eridiği için havf bizi boşlukta dolaştırıyor. (…) Bu suretle bizzat biz -varolan insanlar- var olanın ortasında kendimizden geçip eriyoruz. Bunun içindir ki esas bakımdan, “sana” ve “bana” değil, “birisine” bir şeyler olur. (…) Havf içinde dil tutulur. Çünkü var olan, bütünlüğü içinde erir ve hiçliğin baskısı kendini hissettirir. Ve onun varlığı karşısında “dır” demek susar. Havf içinde bize bir şeyler olduğu zaman, çok vakit boş sükûtu, gayesiz sözcüklerle ihlal etmeyi aramaklığımız yalnızca hiçliğin mevcudiyetinin bir delilidir.