Pdf Kitap Arşivi

Medici Ailesi – Rönesans Çağı’nda Bankacılık Siyaset ve Sanat Pdf indir

Medici Ailesi – Rönesans Çağı’nda Bankacılık Siyaset ve Sanat pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Medici Ailesi – Rönesans Çağı’nda Bankacılık Siyaset ve Sanat kitap ile ilgili özet bilgiler. Medici Ailesi – Rönesans Çağı’nda Bankacılık Siyaset ve Sanat kitabı yazar Tim Parks tarafından kaleme alınmıştır. Medici Ailesi – Rönesans Çağı’nda Bankacılık Siyaset ve Sanat kitabı 240 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Medici Ailesi – Rönesans Çağı’nda Bankacılık Siyaset ve Sanat kitabın 1. Basım Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Medici Ailesi – Rönesans Çağı’nda Bankacılık Siyaset ve Sanat pdf oku, Medici Ailesi – Rönesans Çağı’nda Bankacılık Siyaset ve Sanat PDF yandex, Medici Ailesi – Rönesans Çağı’nda Bankacılık Siyaset ve Sanat PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Medici Ailesi – Rönesans Çağı’nda Bankacılık Siyaset ve Sanat PDF Oku

Bankacılığın ve Sanatın Büyük Patronları…

Bir asır. Beş nesil. İki ehil idareci sayesinde önce iktisadi sonra da siyasi baş döndürücü bir yükseliş. Yatalak ve asabi bir adam zamanında yaşanan duraklama. Sonra da süratle ortadan kalkacak bir servete dayalı yirmi beş senelik siyasi tırmanış. Akabinde de ani ve kesin bir çöküş. Kutsal emanetlerden merasim zırhlarına, el yazmalarından mücevherlere ve kabartmalara dek tamamı koleksiyoncu olan, bundan dolayı bankacılıkta da sanatta da derin izler bırakmış tarihi bir topluluk: Medici ailesi…

Onlar, kendilerinden sonra gelen dünyayı bir çok yönden değiştirdiler. Leonardo da Vinci, Donatello, Michelangelo, Boticelli ve Galileo’nun hamileri oldular; çek kullanımı, çift defter tutma ve şube bankacılığıyla modern bankacılığın temellerini attılar; Vatikan’ın Bankası olarak anıldılar. Aile temellerinin özünü oluşturan ticaret, din ve siyaset üçlüsünde eşine zor rastlanır bir ilişki kurdular.

İngiliz romancı, çevirmen, yazar ve edebiyat profesörü Tim Parks bu çalışmasında Medici ailesinin parlayıp söndüğü 15. yüzyıldaki icraatlarına yoğunlaşıyor: bankaları; siyasi faaliyetleri, evlilikleri, köleleri ve metresleri; atlattıkları komplolar, inşa ettikleri evler ve sahip çıktıları sanatçılar. Onların hikâyesinden yola çıkarak şimdilerde kültürle kredi kartları içinde var olan ilişkiyi anlamaya gayret edip ülkeler arası finans ve onun din ve siyasetle olan ilişkisine dair şüphelerimiz ile ilgili bize neler söyleyebileceğini anlatıyor.

Medici Ailesi: Rönesans Çağı’nda Bankacılık, Siyaset ve Sanat entrikaları, hırsları, başarıları, yetersizlikleri, ihtişamları ve gözden düşüşleri ile büyük bir ailenin müthiş hikâyesini bi hayli canlı bir üslupla meraklı okurlara sunuyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu