Pdf Kitap Arşivi

Matematiğin Kısa Tarihi-Çetele Kemiklerinden Yapay Zekaya Pdf indir

Matematiğin Kısa Tarihi-Çetele Kemiklerinden Yapay Zekaya pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Matematiğin Kısa Tarihi-Çetele Kemiklerinden Yapay Zekaya kitap ile ilgili özet bilgiler. Matematiğin Kısa Tarihi-Çetele Kemiklerinden Yapay Zekaya kitabı yazar Mickael Launay tarafından kaleme alınmıştır. Matematiğin Kısa Tarihi-Çetele Kemiklerinden Yapay Zekaya kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Matematiğin Kısa Tarihi-Çetele Kemiklerinden Yapay Zekaya kitabın Fransızca Say Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Matematiğin Kısa Tarihi-Çetele Kemiklerinden Yapay Zekaya pdf oku, Matematiğin Kısa Tarihi-Çetele Kemiklerinden Yapay Zekaya PDF yandex, Matematiğin Kısa Tarihi-Çetele Kemiklerinden Yapay Zekaya PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Matematiğin Kısa Tarihi-Çetele Kemiklerinden Yapay Zekaya PDF Oku

Günümüzden hemen hemen 1200 yıl önce Abbasi halifesi el-Memun büyük matematikçi Harezmi’den matematiği herkesin anlamasını ve hem iş yaşamında hem gündelik yaşamında, arazi ölçümünde, ticari işlemlerde, miras paylaşımında kullanabilmesini sağlayacak bir elkitabı hazırlamasını istedi. Harezmi kitaba teorik bir bölüm de ekledi ve böylece ortaya ünlü Kitabü’l Muhtasar fi’l Hisabi’l Cebr ve’l Mukabele, yani bugün bilinen adıyla Cebir adlı eser çıktı. Dünya bu kitaptan çok şey öğrendi.

Matematiğin Kısa Tarihi’ni Launay’a el-Memun sipariş etmemiş olsa da, yazarın endişesı halifeninkiyle aynı: sokaktaki insana matematiği tanıtmak, sevdirmek; bilimi yaşamın içine daha fazla sokabilmek, böylece akılcı düşünceyi teşvik etmek, bundan dolayı refahı ve mutluluğu yükseltmek.

Matematiğe meraklı okur bu kitabın yardımıyla, çetele tutmaktan algoritma hazırlamaya, matematiksel düşüncenin tüm evreleri ile ilgili bilgi sahibi olacak…

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu