Pdf Kitap Arşivi

Liedler ve Ozanlar Pdf indir

Liedler ve Ozanlar pdf indir, Müzik türünde kaleme alınan Liedler ve Ozanlar kitap ile ilgili özet bilgiler. Liedler ve Ozanlar kitabı yazar Gül Sabar tarafından kaleme alınmıştır. Liedler ve Ozanlar kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2013 ile basılmıştır. ebatında olan Liedler ve Ozanlar kitabın Pan Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Liedler ve Ozanlar pdf oku, Liedler ve Ozanlar PDF yandex, Liedler ve Ozanlar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Liedler ve Ozanlar PDF Oku

Konser salonlarının vazgeçilmez yapıtları haline gelmiş olan liedler birkaç satır söz ve melodiden ibaret değildir; liedlerin edebî ve müzikal derinlikleri mevcuttur. Bu bağlamda liedi sunuş da bunun bunun yanında önem kazanmakta, yalnızca güzel bir sesle yahut iyi bir teknikle söylemek yeterli olmamaktadır. Bunca inceliği, karmaşıklığı, yoğunluğu abartıya kaçmadan iyi yorumlayabilmek teknik ve sanatsal gücü zorlayan bir çaba gerektirir. Şarkıcının içeriği tüm ruhuyla kavrayıp anlatılmak isteneni, parçanın birkaç dakikalık süresi içinde yaşayarak izleyene iletebilmesi derinlemesine bir çalışma ister.
-Gül Sabar-

“Başlangıçta aile ortamında seslendirilen lied, olabilecek olduğu kadar yalın ve şarkıcının gerektiğinde piyano yahut bir başka enstrümanla kendisine eşlik edebileceği biçimde dizayn edilmiştı; ama 1800’lerden bu yana hızla kazanmaya başladığı saygınlık ile 20. yüzyıla sıra geldiğinde, Schubert’ten Webern’e kadar tüm bestecilerin katkıda bulunduğu bu tür, müzik tarihindeki yerini çoktan almış, şarkı söylemenin ilk kez bir kültür meselesi olduğunu kavrayan her opera sanatçısı için gerçekle yüzleşeceği bir er meydanına dönüşmüştü.

Bu bağlamda, hazır sırası gelmişken bir kez daha altını çizelim: Günümüzde lied konserlerini yakında zamandan takip eden herkes şu gerçeği çok iyi bilmektedir artık: Lied ile hesaplaşma gereği duymayan bir opera sanatçısının yalnızca ses tellerine güvenerek şarkı söylemesi, en hafifinden, müzik ile arasının açık olduğunu gösterir bize.”
-Mehmet Ergüven-

Sayfa Sayısı: 592

Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe
Yayınevi: Pan Yayıncılık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu