1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Leta’if – Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı Pdf indir

Leta’if – Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı Pdf indir
0

Leta’if – Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı pdf indir, Fıkra türünde kaleme alınan Leta’if – Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı kitap ile ilgili özet bilgiler. Leta’if – Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Leta’if – Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2015 ile basılmıştır. ebatında olan Leta’if – Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı kitabın Büyüyenay Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Leta’if – Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı pdf oku, Leta’if – Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı PDF yandex, Leta’if – Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Leta’if – Nasreddin Hoca Fıkralarının İlk Baskısı PDF Oku

Letâ’if, Nasreddin Hoca fıkralarının 1837 tarihli ilk baskısıdır. Bundan dolayı Nasreddin Hoca ile alakalı kitapların ve çalışmaların iz bırakmış “ilk”leri içindedır. Bir yazmadan dizilerek basılan Letâ’if, 1837 Ekim’inde İstanbul’da yayımlandıktan sonra, bu baskıya büyük ölçüde andıran hurufat baskılar ve bunları izleyen taşbaskı kitaplarla birlikte Batı dünyasındaki çevirililere kaynaklık etmiştir. Bu metnin, kimi değişikliklar görülse bile şimdiye kadar görülebilmiş en eski Ermeni harfli Türkçe baskı üzerinde de etkili olduğunu söylemek olabilecekdür.

İçinde 134 fıkra bulunan Letâ’if için bugünün bakış açısıyla sansürsüz bir nüsha demek çok da yanlış olmaz. Daha sonraki senelerda artık yazılması, basılması ve uluorta anlatılması hoş görülmeyen kimi söz, eylem ve hadiselerin bulunduğu fıkralar bu kitapçıkta herhangi bir elemeye tâbi tutulmadan yayımlanmış bulunmaktadır.

Bu eser, kültür dünyamıza ait heyecanını ve dikkatini her zaman sadakat ve içtenlikle koruma başarısını göstermiş olan kültür kâşifimiz, M. Sabri Koz’un çalışmasıyla yeniden Türkçe’nin kültür evrenine katılıyor.

Sayfa Sayısı: 108

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Büyüyenay Yayınları