1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Kuş Kitabı Pdf indir

Kuş Kitabı Pdf indir
0

Kuş Kitabı pdf indir, türünde kaleme alınan Kuş Kitabı kitap ile ilgili özet bilgiler. Kuş Kitabı kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Kuş Kitabı kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2019 ebatında olan Kuş Kitabı kitabın Kitabevi Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Kuş Kitabı pdf oku, Kuş Kitabı PDF yandex, Kuş Kitabı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Kuş Kitabı PDF Oku

Kuş Kitabı’nda Türk mitolojisinde, destanlarında, masallarında, klasik ve modern edebiyatında, Anadolu pratiğinde kuşlar etrafında bir araya gelen birikim ele alınmaktadır. Türklerin yaratılış mitlerinde kuşların suyun dibinden çıkardıkları toprak şarkısıyla yeryüzü yaratılır. Altay destanında Tanrı, Erlik’in elindeki körük ve çekici ateşe atar, körük bir kadın, çekiç ise bir erkek olur, Tanrı bunların yüzüne tükürünce kadın kurday kuşuna, erkek ise yalban kuşuna dönüşür. Alevi-Bektaşi kültür dairesinde “don değiştirme” inanışına göre Hoca Ahmed Yesevi ve halifelerinin turna, Hacı Bektaş Veli’nin güvercin, Hacı Tuğrul’un doğan şekline girdiklerine inanılır. Ayin sırasında şamanlar kartal, kuğu, şahin, guguk kuşu gibi kutsal sayılan hayvanlara benzer hareketler sergileyerek onları taklit ederler. Dede Korkut destanında Azrail, al kanatlı bir kuş olarak can almak için Deli Dumrul’un karşısına çıkar.

Modern şairler de kuşlarla muhavere eder. Mehmet Akif, Bursa Yunan işgaline uğrayınca bülbülün şakımasına adeta kızar, bülbülün yurdu işgal edilmemiştir: “Eşin var, âşiyânın var, bahârın var ki beklerdin; / Kıyâmetler koparmak neydi, ey bülbül, nedir derdin?” der. Ülkü Tamer’in değişik bir sitemi mevcuttur: “Kuş dediğin konar omuz başına / Ay ardında uçan kuşu n’edeyim” der.

Kuş Kitabı, bu ve buna benzer konuların ele alındığı bir çalışmadır.