1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Kurtuluş Kayalı-Türkiye’den Aydın P Pdf indir

Kurtuluş Kayalı-Türkiye’den Aydın P Pdf indir
0

Kurtuluş Kayalı-Türkiye’den Aydın P pdf indir, Sosyoloji türünde kaleme alınan Kurtuluş Kayalı-Türkiye’den Aydın P kitap ile ilgili özet bilgiler. Kurtuluş Kayalı-Türkiye’den Aydın P kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Kurtuluş Kayalı-Türkiye’den Aydın P kitabı 14 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Kurtuluş Kayalı-Türkiye’den Aydın P kitabın Doğu Batı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Kurtuluş Kayalı-Türkiye’den Aydın P pdf oku, Kurtuluş Kayalı-Türkiye’den Aydın P PDF yandex, Kurtuluş Kayalı-Türkiye’den Aydın P PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Kurtuluş Kayalı-Türkiye’den Aydın P PDF Oku

Arka Kapak Yazısı

 

“Türkiye’den Aydın Portreleri” dizisinin ilk kitabında niçin Kurtuluş Kayalı ismi seçildi? Elbette bunun için bir çok neden sayılabilir. Kayalı’nın elli yıllık düşünce yaşamı bütünüyle resmedildiğinde belirli bir istikrar ve tavrın kendisini özenle koruduğu görülecektir. Yaşam üslubuyla, üniversitedeki hocalığıyla, yazı ve konuşmalarıyla, daima kendi çizgisini takip eden ve “direnç” gösteren bir “içsel kale”ydi bu. Dışarıdan gelen rüzgârlara kapalı ve ait olduğu toplumun zamanını ve mekânını her an gözetleyen sağlam ve dayanaklı bir içsel kale!… Bu nedenledir ki, Kayalı herkesin itibar ettiği, yaslandığı ve güç devşirdiği topluluklarda yer almadı. Her adımda iktidara göz kırpan seçkin “aydın” fotoğraflarının dışındaydı onun soluklandığı iklim. Kayalı’nın tarih, sosyoloji, sinema, edebiyat, mizah üzerine olan yazıları baştan sona okunduğunda onun dün ve bugün içinde verdiği sayısız örnekten hareketle aydınların, üniversitelerin, yayın dünyasının, çeviri kültürünün ne düzeyde büyük boşluklar ve uçurumlarla dolu olduğu çok net biçimde görülecektir.  

Kayalı yaşam boyu çevresine işaret ettiği bu çelişkileri gösterirken kelimenin tam anlamıyla haklıdır. Ama bunu yaparken daima “içimizden biri” gibi davrandı, yapay “seçkinlik” gösterilerine başvurmadı, bir iktidar yaratmadı, kendine ait bir ada gibi bağımsızlığını sürdürdü, heyecanını korudu, son kertede gençlerin ve halkının yanında duran biriydi o.

Biricik hedefi “hakikati söylemek” ve buradan bir “kendilik bilinci” üretmek olan aydın sorumluluğunun değeri şimdi daha iyi anlaşılmaktadır.   

 

Editör: Aytaç Yıldız