1. Anasayfa
  2. Ders Kitapları

Küresel Eşitsizlik Pdf indir

Küresel Eşitsizlik Pdf indir
0

Küresel Eşitsizlik pdf indir, Üniversite Ders Kitapları türünde kaleme alınan Küresel Eşitsizlik kitap ile ilgili özet bilgiler. Küresel Eşitsizlik kitabı yazar Branko Milanovic tarafından kaleme alınmıştır. Küresel Eşitsizlik kitabı 13,5 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Küresel Eşitsizlik kitabın Efil Yayınevi Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Küresel Eşitsizlik pdf oku, Küresel Eşitsizlik PDF yandex, Küresel Eşitsizlik PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Küresel Eşitsizlik PDF Oku

Eşitsizlik üzerine dünyanın ileri gelen ekonomistlerinden Branko Milanovic, küresel düzeyde eşitsizliği tespit eden dinamiklere ilişkin cesur bir yorum getirmektedir. Çok geniş kapsamlı bir veri setine ve keskin analizlere dayanan çalışmasında, gerek ülkelerin içinde gerekse ülkeler içinde eşitsizliği azaltan ve arttıran iyi ve kötü güçleri ortaya koymaktadır. Bunun bunun yanında küreselleşme ve bunun yanı sıra da eşitsizliği düzeltebilecek politikaların neler olabileceğini göstermektedir.

Küresel Eşitsizlik bizleri, veriler elverdiğince yüzseneler öncesine götürüp, dünyanın çeşitli ülkelerini dolaştırmakta, eşitsizliğin, savaşlar ve salgınlar, teknolojik sıçramalar, eğitime ulaşılabilirlik ve yeniden sevkiyat gibi etkenlere bağlı bir biçimde çevrimsel olarak hareket ettiğini göstermektedir. Bundan 150 yıl önce Sanayi Devrimi’nin, eşitsizliği arttırmış olması gibi şimdilerde Batı’da yükselmekte olan eşitsizlik de gelişen teknolojik devrimlere bağlıdır. Her ne kadar ülkeler içindeki eşitsizlik tırmanmaktaysa da, ülkeler içindeki eşitsizlikte dramatik bir düşüş mevcuttur ve bu sürede Çin ve Hindistan’ın orta sınıflarının gelirleri, kalkınmış ülkelerin orta sınırlarının yerinde sayan gelir düzeylerine yaklaşmıştır. Daha ılımlı bir göç politikası küresel eşitsizlikleri daha da uzatabilecektir.

Gerek Çin, gerekse Birleşik Devletler’de var olan eşitsizlikle, bi hayli sağlam ve bunun yanı sıra kendi kendini besleyen bir yapıda gözükmekle birlikte, bu sürecin gelişmekte olan popülizm, plütokrasi yahut olası savaşlara bağlı olarak rayından çıkıp çıkmayacağını öngörmek pek olanaklı değildir. Şu anda bulunduğumuz noktaya nasıl geldiğimizi, buradan nereye doğru yönelmekte bulunduğumuzu ve bu gidişatı tersine çevirebilecek politikaların neler olabileceğini anlamak isteyenler için en ideal başlangıç yeri Milanovic’in kışkırtıcı açıklamalarıdır.