Pdf Kitap Arşivi

Kültür Endüstrisi Kültür Yönetimi Pdf indir

Kültür Endüstrisi Kültür Yönetimi pdf indir, Sanat Tarihi ve Kuramı türünde kaleme alınan Kültür Endüstrisi Kültür Yönetimi kitap ile ilgili özet bilgiler. Kültür Endüstrisi Kültür Yönetimi kitabı yazar Theodor W. Adorno tarafından kaleme alınmıştır. Kültür Endüstrisi Kültür Yönetimi kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2007 ile basılmıştır. ebatında olan Kültür Endüstrisi Kültür Yönetimi kitabın İletişim Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Kültür Endüstrisi Kültür Yönetimi pdf oku, Kültür Endüstrisi Kültür Yönetimi PDF yandex, Kültür Endüstrisi Kültür Yönetimi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Kültür Endüstrisi Kültür Yönetimi PDF Oku

Adorno “Kültür Endüstrisi” kavramını Nazizm sona ererken ortaya atar (1944). Yıllar sonra bu kavrama geri dönerek “Kültür Endüstrisine Genel Bir Bakış” makalesini yazar (1963). Bunun yanı sıra “Kültür ve Yönetim” üzerine düşüncelerini de yayınlamıştır (1960). Bu kitapta derlenen yukarıdaki üç yazı, gerek kültür kuramı, gerekse kültürel yaşamın dönüşümü hususundaki eleştirel çalışmaların vazgeçilmez kaynaklarını oluşturur. 19. yüzyılda, Endüstri Devrimi’nin akılcılığına zıt bir anlamda tanımlanan sanatın nasıl giderek maddi üretim süreçlerine ve onları yöneten akla yenik düştüğünü anlatırlar. Endüstriyel mantığın ve bürokratik işletme disiplinlerinin denetimine giren modern sanatın özerkliğini ve eleştirelliğini yitirmesini incelerler. Adorno’nun düşüncelerinin ufkunda, kültür ve sanat yönetiminin zamanımızdaki baş döndürücü yükselişini izleriz.
Adorno kültür endüstrisinin gidişatını da, yol açtığı tehdidi de açıkça görmüştür. En kötümser tahminlerinin zamanla gerçekleşmesi, kültür endüstrisi üzerine yazdıklarının, rahatsız edici de olsa, ne kadar çağdaş olduğunu gösterir.
– J.M. Bernstein

Sayfa Sayısı: 152

Baskı Yılı: 2007

Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu