Pdf Kitap Arşivi

Kuantum Uzayı – Evrenin Doğası Pdf indir

Kuantum Uzayı – Evrenin Doğası pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Kuantum Uzayı – Evrenin Doğası kitap ile ilgili özet bilgiler. Kuantum Uzayı – Evrenin Doğası kitabı yazar Jim Baggott tarafından kaleme alınmıştır. Kuantum Uzayı – Evrenin Doğası kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2021 ebatında olan Kuantum Uzayı – Evrenin Doğası kitabın Türkçe Ketebe tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Kuantum Uzayı – Evrenin Doğası pdf oku, Kuantum Uzayı – Evrenin Doğası PDF yandex, Kuantum Uzayı – Evrenin Doğası PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Kuantum Uzayı – Evrenin Doğası PDF Oku

“Kütleçekim Döngüsü’nün keşfi ve gelişimi büyük bir macera oldu. Jim’in hikâyesi, içgörüyü ve heyecanı güzel bir biçimde göz önüne seriyor.” -Carlo Rovelli
Fiziksel gerçekliğin yapısını açıklığa kavuşturma yolunda şimdiye kadar iki müthiş teoriyle tanışma fırsatı bulduk. İlki Albert Einstein’ın eğri uzayzamanda maddenin büyük ölçekteki davranışlarını açıklayan Genel Görelilik Teorisi’dir. Bu teori Büyük Patlama kozmolojisinin standart modelinin temelini oluşturur. Kütleçekimsel dalgaların Amerika’daki LIGO gözlemevinde (son kez da İtalya Virgo’da) keşfedilmesi, bu teorinin son zaferlerinden biridir.
İkinci teori ise Kuantum Mekaniği’dir. Bu teori ise madde ve ışımanın ufak ölçekteki davranış ve ayrıntı kısmını tanımlar. Kuantum Alan Teorisi adı altında, evrenin tüm görünür kuarklar, elektronlar ve fotonlar gibi kuvvet taşıyıcı parçacıkların koleksiyonları vasıtasıyla ete kemiğe büründüren parçacık fiziğinin standart modelinin temelini oluşturmaktadır. Cenevre’de bulunan CERN’deki Higgs bozonunun keşfi bu teorinin en yakın zamanlı zaferlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.
Bu iki teori bir hayli başarılı olmasına rağmen, bir çok mühim soruyu da yanıtsız bırakmıştır. Ayrıca uzay ve zamanın iki farklı yorumuna dayalı oldukları için temelde bağdaşmamaktadırlar. Çelişen iki tanımımız olmasına rağmen, bildiğimiz kadarıyla yalnızca bir evrenimiz var. Bu durumda ihtiyacımız olan şey ise, bir Kuantum Çekim Teorisi’dir.
Günümüzün en iyi popüler bilim yazarlarından olan Jim Baggott, kuantum çekim döngüsünü teorinin ileri gelen iki figürü Lee Smolin ve Carlo Rovelli’nin kariyerleri ve öncü çalışmaları aracılığıyla anlatıyor. Hem Kuantum teorisi hem de Genel Görellik tartışmalarını birleştiren bu kitap, yeni kuantum uzay ve zaman teorisini açıklamaya yönelik ilk çabalardan birini sunuyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu