1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı Seti – 3 Kitap Takım Pdf indir

Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı Seti – 3 Kitap Takım Pdf indir
0

Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı Seti – 3 Kitap Takım pdf indir, Tarih Prestij türünde kaleme alınan Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı Seti – 3 Kitap Takım kitap ile ilgili özet bilgiler. Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı Seti – 3 Kitap Takım kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı Seti – 3 Kitap Takım kitabı 1880 sayfadan oluşmakta olup 1. Hamur ile basılmıştır. 16,5 x 23,5 ebatında olan Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı Seti – 3 Kitap Takım kitabın 1. Basım Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı Seti – 3 Kitap Takım pdf oku, Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı Seti – 3 Kitap Takım PDF yandex, Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı Seti – 3 Kitap Takım PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı Seti – 3 Kitap Takım PDF Oku

Eski Türk yazıtlarında geçtiği şekiliyle “Altun Yış” yahut daha bilindik adıyla Altaylar… Türk Hanedanı’nın dünyaya geldiğu bu dağlar, Çin belgelerine göre şekli saygınlığıyla (miğfer) bunun yanı sıra onların isim kaynağı olmuştu. Yazıtlar gibi, Çin kaynakları da Altaylar için “Jin Şan” yani kelimenin tam anlamıyla “Altın Dağ” diyordu. Bu çalışma, Altın Dağ’ın ormanlarından çıkan halkların öyküsünü anlatır…

Fin dil bilimci Matthias A. Castrén (1813-1852) “Altay” dillerini müstakil bir aile olarak tanımlayıp inceleyen ilk kişi oldu. Altay birliğinin varlığı ise Matthias’tan bugüne tartışma konusudur. Reddiyeci araştırmacıların savlarının aksine, Altaylı halkların dilleri ve kültürleri içindeki “bağ” basit bir etkileşimle açıklanamayacak derinliktedir. Onlar, arkeolojinin de işaret ettiği gibi daha bebeklikten bu yana birlikte büyümüşlerdi. Konuşmayı, yazmayı, kutsal varlıklardan korkmayı, ölümü ve doğumu, savaşmayı ve organize olmayı;kısaca maddi ve manevi dünyalarına ait hemen her şeyi yan yana öğrenmişlerdi. Soy bağları mevcuttu; fakat kültürel kökleri çok daha kuvvetli, derin ve kapsayıcıydı.

Türk, Moğol, Macar ve Koreli araştırmacıların bir araya gelmesiyle yaşanan bu çalışma, toplam 3 cilt ve 55 makaleden oluşuyor. Türkoloji, arkeoloji ve etnografya gibi farklı bilim dallarını kapsayan bu genişlikte bir köken araştırması, ülkemiz için görece ilk sayılabilir. Bu açıdan Türk tarihçiliğinde mühim bir boşluğu dolduracağı ümidindeyiz.

1. Cilt – Dil ve Edebiyat
2. Cilt – Arkeoloji ve Tarih
3. Cilt – Antropoloji ve Etnografya