Edebiyat Kitapları

Kendine Ait Bir Oda – Kırmızı Kedi Klasikler Pdf indir

Kendine Ait Bir Oda – Kırmızı Kedi Klasikler pdf indir, Roman türünde kaleme alınan Kendine Ait Bir Oda – Kırmızı Kedi Klasikler kitap ile ilgili özet bilgiler. Kendine Ait Bir Oda – Kırmızı Kedi Klasikler kitabı yazar Virginia Woolf tarafından kaleme alınmıştır. Kendine Ait Bir Oda – Kırmızı Kedi Klasikler kitabı 136 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 12,5 x 21 ebatında olan Kendine Ait Bir Oda – Kırmızı Kedi Klasikler kitabın 1. Basım Kırmızı Kedi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Kendine Ait Bir Oda – Kırmızı Kedi Klasikler pdf oku, Kendine Ait Bir Oda – Kırmızı Kedi Klasikler PDF yandex, Kendine Ait Bir Oda – Kırmızı Kedi Klasikler PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Kendine Ait Bir Oda – Kırmızı Kedi Klasikler PDF Oku

Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda’sı feminist eleştirinin klasikleşmiş eserlerinden biri. Woolf, kadınların tarih boyunca karşı karşıya geldikları dezavantajların bir bir önemini vurguluyor. Edebiyatın ve tarihin kadınları marjinalleştiren bir erkek yapısı olduğunu söylerken, senelerca süregelmiş bir kabulü, kadınların daha aşağı varlıklar ve daha aşağı yazarlar oldukları kabulünü reddediyor. Jane Austen’dan George Eliot’a, Brontë kardeşlerden Shakespeare’in kurmaca kız kardeşine kadar geniş bir yelpazede “Kadın ve Kurgu Edebiyatı”nı farklı başlıklarda konu alıyor. O unutulmaz, “Bir kadın kurgu edebiyatı yazacaksa paraya ve kendine ait bir odaya sahip olmalıdır,” sözüyle de kendi adına düşünebilme ve yazabilme özgürlüğünün önemini belirtiyor.

“Kadınlar yüzsenelerdır, karşısındaki adamın yansımasını iki misli büyük gösteren, büyülü ve hoş bir ayna vazifesi görmüştür. (…) Kadın gerçeği söylemeye başlarsa, aynadaki adam küçülür; hayata uygunluğu azalır. Kahvaltıda, akşam yemeğinde kendini olduğundan en az iki misli büyük görmezse, hüküm vermeyi, yerlileri uygarlaştırmayı, kanun yapmayı, kitap yazmayı, şölenlerde şık kıyafetler içinde nutuk çekmeyi nasıl sürdürebilir?”

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu