Pdf Kitap Arşivi

Kantarın Topuzu-The Poise Of The Steelyard Pdf indir

Kantarın Topuzu-The Poise Of The Steelyard pdf indir, Sanat Prestij türünde kaleme alınan Kantarın Topuzu-The Poise Of The Steelyard kitap ile ilgili özet bilgiler. Kantarın Topuzu-The Poise Of The Steelyard kitabı yazar A. Naim Arnas tarafından kaleme alınmıştır. Kantarın Topuzu-The Poise Of The Steelyard kitabı Türkçe – İngilizce sayfadan oluşmakta olup 2016 ile basılmıştır. ebatında olan Kantarın Topuzu-The Poise Of The Steelyard kitabın Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Kantarın Topuzu-The Poise Of The Steelyard pdf oku, Kantarın Topuzu-The Poise Of The Steelyard PDF yandex, Kantarın Topuzu-The Poise Of The Steelyard PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Kantarın Topuzu-The Poise Of The Steelyard PDF Oku

“Kantarın Topuzu” Teraziler , Ağırlıklar Ölçü Aletleri sergisinin kataloğu tutkulu bir koleksiyoner olan Y.Mimar A.Naim Arnas’ın uzun seneler önce başlayarak tüm dünyayı ve Türkiye’nin her yerini köşe bucak gezerek oluşturduğu koleksiyonunun katalogudur. Sayıları 2-3.000 i bulan koleksiyonun enteresan ve özgün olanları, üzerinde işaretler, sayılar, usta ve yer isimleri gibi tarihsel veriler olanlar seçilerek yapılan katalogda hemen hemen 500 tane obje resmi bulunmaktadır ve her objenin altında tüm şifreleri çözülerek anlatımı uzman kişilerı tarafından yazılmıştır.

Tofaş Sanat galerisinde açılan sergini katalogunda Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu’nun önsöz yazısından sonra Naim Arnas’ın koleksiyonu ile ilgili yazdığı keyifli bir makale, Eczacılık ağırlık ölçüleri hususunda uzman Mert Sandalcı’nın bir yazısıyla 1800 ve 1900’lerin başında İstanbul Eczaneleri ve burada ilaç yapımında ölçü için kullanılan terazileri ifade etmektedir. Ayrıca İnsanlık tarihi boyunca çeşitli dönemler içinde ölçü kavramlarını anlatan Üniversitelerimizin kıymetli bilim bireylerinın yazdığı 6 makale daha bulunmaktadır.

“Teraziler ve ağırlık ölçüleri, insanlık tarihi kadar eskidir ve insanlık tarihi içinde özel bir yer tutar. Yerçekimi ve denge esasına dayalı bu aletler, insanlığın, ortak bir ağırlık birimi bulma ve kullanma ihtiyacından doğmuş; dünya çapında değişim ekonomisinin ve hele ticaretin gelişmesinde oldukça önem taşır. Teraziler, bir anlamda ekonominin temel aygıtlarından biri haline gelmiştir.

İşin güzel yanı, insanlar da bu aletlere gereken özeni göstermiş; bir yanda teknoloji ile birlikte geliştirilip değiştirilirken, öte yandan, her birine özel bir tasarım ürünü olarak emek ve değer verilmiştir. Bu nedenle, kullanımdan kalkan bir çok tartı aleti, nostaljik olmanın bunun yanında dizaynıyla da sanat değeri taşıyan anı objeleri olarak, hâlâ varlığını sürdürmekte, korunup sergilenmektedir.

Bu katalog sizi, insanlık tarihi içinde özel bir yer tutan tartı cihazlarınin, ağırlık, kantar ve terazilerin -büyük ölçüde- Türkiye’de ve dünya çapında yaşadığı değişim sürecine tanık olmaya çağırıyor. “

Sayfa Sayısı: 528

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe / İngilizce
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu