Pdf Kitap Arşivi

Kanaviçe Seccade Modelleri 3 Pdf indir

Kanaviçe Seccade Modelleri 3 pdf indir, El Sanatları türünde kaleme alınan Kanaviçe Seccade Modelleri 3 kitap ile ilgili özet bilgiler. Kanaviçe Seccade Modelleri 3 kitabı yazar Maria Diaz tarafından kaleme alınmıştır. Kanaviçe Seccade Modelleri 3 kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2013 ile basılmıştır. ebatında olan Kanaviçe Seccade Modelleri 3 kitabın Tuva Tekstil tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Kanaviçe Seccade Modelleri 3 pdf oku, Kanaviçe Seccade Modelleri 3 PDF yandex, Kanaviçe Seccade Modelleri 3 PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Kanaviçe Seccade Modelleri 3 PDF Oku

Tuva Yayıncılık olarak dünya çapında hususunda ilk kez yayına giren bir kitabı siz kanaviçe severlere sunmaktan büyük bir mutluluk duymaktayız. Kanaviçe Seccade Motifleri adını verdiğimiz bu desen kitabı, birbirinden güzel farklı tarzlarda seccade motiflerinden buluşmaktedir.

Üzerinde namaz kılmak için kullanılan geleneksel seccadelerin, genç kızların çeyizlerinde değişik bir yeri mevcuttur. Genelde evlenecek herkesin çeyizinde en az birkaç tane el işlemesi seccade mutlaka bulunmaktadır. Fazla uzmanlık istemediği ve kolay işlenen bir teknik olduğu için de, en fazla tercih edilen el işlemesi türü kanaviçedir.

Kültürümüzde bu kadar yer etmiş ve herkesin ister günlük yaşamda kullanmak için, ister çeyizi için olsun bu kadar talep gören bir hususta, ne yazık ki seneler boyunca bir yayın çıkarılamaması, elden ele dolaşan motiflerin tekrar tekrar işlenmek zorunda kalınması ve yeni desenler üretilememesi alanında mühim yayınlar yapan bizleri bir kitap çıkarmaya teşvik etti.

Bugüne kadar kullanılan eski desenlerden daha farklı, gelenekselle moderni harmanlayan, yeni tarzda seccadelerden bir araya gelen bir kitap hazırlamaya karar verdiğimizde, Türkiye’de kanaviçe tasarımı yapan birkaç amatör dışında profesyonel tasarımcılar olmadığını farkettik. Seccade gibi yalnızca bizim kültürümüze has ‘obje’leri tasarlayabilecek, hem desen mantığını ve tarzını anlayabilecek, hem de teknik olarak resim ve kanaviçe tasarımına hâkim olabilecek yabancı bir tasarımcı ile çalışmaya karar verdik.

Kanaviçe dergisinde de farklı zamanlarda modellerini paylaşımı yaptığımız, hem resim hem de kanaviçe tasarımı hususunda uzman olan ve tasarımlarını beğeni ile takip ettiğiniz, İngiliz tasarımcı Susan Bates ile çalışmaya başladık. Susan Bates; seccade desenlerini ve tasarım mantığını daha iyi anlamak için, uzun bir zaman Osmanlı desenleri, modern ve eski süslemeler, çiniler, Türk halı ve kilimleri ile eski seccadeleri araştırdı. Bir İngiliz olarak, önceden hem İslam kültürüne hem de seccadelere yabancıydı ve bu araştırma sürecinden sonra birbirinden güzel ve farklı stillerde tasarımlar ortaya koydu. Bir yıldan fazla bir zaman dilimi içersinde, tasarımları sona eren seccadeler, kanaviçe alanında uzman bireyler tarafından işlendi. Ham fikirlerden dizayna, şemaları oluşturmaktan renk seçimine, kumaş seçiminden işlenmesine, resimlenmesindan sayfa mizanpajına kadar bir çok etaptan geçerek bu güzel kitap oluşturuldu.

Projede kullanılan tüm malzemeler ve teknik bilgiler kitap içinde altı çizildi. Desenlerin şemaları ise bunun bunun yanında büyük boy paftalara basılarak, kitabın ön kapağında oluşturulan cep kısmına katlanarak kondu. Böylelikle devasa boyuttaki şemalar, parçalara ayrılmadan bir bütün olarak, gerçek boyutunda, renkli ve sembollü olarak işleyicilere sunuldu.

Sayfa Sayısı: 20

Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe
Yayınevi: Tuva Tekstil

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu