1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Kalyonlar ve Kadırgalar Pdf indir

Kalyonlar ve Kadırgalar Pdf indir
0

Kalyonlar ve Kadırgalar pdf indir, Tarih Prestij türünde kaleme alınan Kalyonlar ve Kadırgalar kitap ile ilgili özet bilgiler. Kalyonlar ve Kadırgalar kitabı yazar John F.Guilmartin tarafından kaleme alınmıştır. Kalyonlar ve Kadırgalar kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2010 ile basılmıştır. ebatında olan Kalyonlar ve Kadırgalar kitabın Kitap Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Kalyonlar ve Kadırgalar pdf oku, Kalyonlar ve Kadırgalar PDF yandex, Kalyonlar ve Kadırgalar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Kalyonlar ve Kadırgalar PDF Oku

Barutlu silahların 14. yüzyıl ortalarıyla 17. yüzyıl ortaları içinde denizde kullanılabilir duruma getirilmesiyle tüm dünya çapında güçler dengesi köklü bir değişikliğe uğradı. Denizde savaş, parça parça, sürüncemeli ve genelde bir sonuca bağlanamayan yerel çatışmalar olmaktan uzaklaşarak, muazzam riskli ve sonuçları çoğu zaman pamuk ipliğine bağlı boğuşmalara dönüştü. Bu değişimin başlıca aktörleri savaş kadırgası ve kalyondu.

Bu kitap, Avrupa’nın dünya hâkimiyeti kurmasının erken aşamaları sırasında deniz savaşının nasıl geliştiğini konu alıyor. Söz konusu dönem Asya ve Amerika’da Avrupa imparatorluklarının kurulmasına, Osmanlının Batı Akdeniz’e hâkim olma çabalarının boşa çıkmasına ve Japonya’nın denizaşırı yayılma girişimlerinin püskürtülmesine tanıklık edecekti.

John F. Guilmartin Jr. insanın adale gücünden, rüzgârın şiddetinden ve barutun enerjisinden yararlanarak etkili savaş gemileri yaratma sürecini göz alıcı bir biçimde tasvir ediyor. Yazar, deniz savaşının coğrafi ve teknolojik gerçekliklerini araştırarak başlıyor kitabına. Savaş ve ticaretin değişen kalıpları içindeki taktik ve teknik gelişmelere bakıyor, bunların kültürel, toplumsal ve ekonomik bağlamına özel olarak dikkat ediyor. İnsan boyutu üzerinde de duruluyor, hadiseleri şekillendirmede farklı tutum, inanç ve hırsların nasıl can alıcı bir rol oynadığı belirtiliyor. Küresel güçlerdeki temel gelişmeler, stratejik önemi büyük sefer ve muharebeler vasıtasıyla sürükleyici hikâyeler şekilinde örnekleniyor. Kitap, 17. yüzyılın savaş filolarını olabilecek kılan teknolojik, idari, siyasi ve mali etkenlere göz atarak son buluyor.

Asker kökenli John F. Guilmartin Jr. US Air Force Academy tarih fakültesinde çalıştı. Halen Ohio State University’de askeri tarih ve denizcilik tarihi öğretiyor. Kitapları içinde Gunpowder and Galleys: Changing Technology and Mediterranean Warfare at Sea in the Sixteenth Century ve A Very Short War: The Mayaguez and the Battle of Koh Tang sayılabilir.

Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2010

Dili: Türkçe
Yayınevi: Kitap Yayınevi