Pdf Kitap Arşivi

Kadından Ressam Olmaz Pdf indir

Kadından Ressam Olmaz pdf indir, Sanat Tarihi ve Kuramı türünde kaleme alınan Kadından Ressam Olmaz kitap ile ilgili özet bilgiler. Kadından Ressam Olmaz kitabı yazar Helen Gorrill tarafından kaleme alınmıştır. Kadından Ressam Olmaz kitabı 276 sayfadan oluşmakta olup 1. Hamur ile basılmıştır. 15 x 23 ebatında olan Kadından Ressam Olmaz kitabın 1. Basım Hayalperest Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Kadından Ressam Olmaz pdf oku, Kadından Ressam Olmaz PDF yandex, Kadından Ressam Olmaz PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Kadından Ressam Olmaz PDF Oku

Erkekler eserlerini imzaladıklarında eserlerinin değeri artarken kadınlar imzaladıklarında değeri düşer. Cinsiyet ve değere ilişkin bu çığır açıcı çalışmasıyla Helen Gørrill, sanat dünyasında bu tür eşitsizliğin son derece yaygın olduğunu ileri sürüyor. Yeni, istatistiksel bir yöntem tercih ederek Gørrill, erkeklerin ve kadınların fotoğrafları içinde pek az estetik fark olduğunu fakat erkeklerin eserlerinin kadınlarınkinden yüzde 80 oranında daha kıymetli bulunduğunu gösteren bir veritabanı oluşturmuştur. Yazar, müzelerin kadın sanatçılardan numuneci bir tavırla eser satın almak suretiyle onların piyasa değerini düşürerek bu kısır döngüye suç ortağı olduklarını ispatlamaktadır. Bu kışkırtıcı kitap öğrenciler, eğitimciler, araştırmacılar ve bizzat sanatçılar için zaruri olup bugüne dek kadınların sanat dünyasındaki rollerini belirlemiş yöntemlere meydan okumaktadır. Ayrıca kadın olmanın sosyal, sembolik, kültürel veya ekonomik, sanatsal takasın her aşamasını etkilediğine ilişkin çarpıcı ispatlar sunan kıymetli bir kaynaktır.

Bulaşıcı bir şevkle yazılan Kadından Ressam Olmaz, şovenizmini “kalite” kisvesi ardına gizlemeye çalışan bütün akademisyenlerin, sanatçıların, küratörlerin, koleksiyoncuların ve kurumların yüzünde patlayan bir tokattır. İnkâr edilemeyecek gerçeklerle ve sayılarla dolu kitap, okuyucuların sanat bölgesindeki değerlerin kadınları, farklı ırka mensup sanatçıları ve çok dar, Avrupa merkezli bir kanonun sınırlarını aşan eserleri dışlayacak biçimde inşa edilme şekillerini incelemesinde ısrarcıdır. Gørrill’in bu tartışmalı çalışmasının kimilerini kızdırması olabilecekdür, çok daha yüksek insanı uzun soluklu zamanda değişimi getirmek üzere güçlendirmesi ise çok daha olabilecekdir. 
Marsha Meskımmon, Loughborough Üniversitesi, Bk

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu