Pdf Kitap Arşivi

İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı Pdf indir

İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı pdf indir, Sanat Prestij türünde kaleme alınan İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı kitap ile ilgili özet bilgiler. İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı kitabı yazar Emma Clark tarafından kaleme alınmıştır. İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı kitabı 19,5×27,5 sayfadan oluşmakta olup 1. Hamur ile basılmıştır. 2017 ebatında olan İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı kitabın Ciltli İnkılab Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı pdf oku, İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı PDF yandex, İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İslam Medeniyetinde Bahçe Sanatı PDF Oku

İslâm medeniyetinin yeşerdiği ve yüzseneler boyu varlığını sürdürdüğü diyarlarda mekânın tamamlayıcı unsuru olarak bahçe hep vardı.
İslâm bahçe sanatının hareket noktası “altlarından ırmaklar akan, koyu gölgeliklerin ve yeşilliğin” bulunduğu semavî bahçeler olmuştur. Müslüman toplumlarda bahçe, huzur ve sükûnun, ferahlık ve serinliğin, tefekküre dalmanın adresidir bunun yanı sıra. İslâm sanat ve mimarisinin kalbinde bulunan tevhidin, bahçecilikte de belirleyici unsur oluşu, yazarın kitapta önemle vurguladığı bir husustur.
Yazar, Elhamra’daki Cennetü’l-arif’ten Doğu’daki Şalimar Bahçelerine, Endülüs, Babür, Fars ve Osmanlı’nın İslâm medeniyetine kazandırdığı bahçeciliği gözlemleyip geleneksel İslâm bahçelerinin kişiliğistik ayrıntı kısmını tesbit etmektedir.
Yazar bu kitapta özetle, İslâm bahçe sanatının tarihi, kültürel ve manevî arka planı, geometrik tasarım ve düzeni, suyun önemi, ağaç, çalılık ve çiçekleri üzerine notlarını sıralamaktadır.
Kitap, İslam bahçe tasarım felsefesini ön plana çıkarırken, yerin seçimi, kullanılacak malzeme, sürdürülebilirlik, çevredeki yapılarla uyum, dikimde renk, doku ve şekile bağlılık konularını ele almaktadır. Yazar bunun yanı sıra peyzaj mimarı olarak, bu tarz bir bahçe yapmak isteyenlere pratik tavsiyeler sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu