Pdf Kitap Arşivi

İmparatorluktan Cumhuriyete Pdf indir

İmparatorluktan Cumhuriyete pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan İmparatorluktan Cumhuriyete kitap ile ilgili özet bilgiler. İmparatorluktan Cumhuriyete kitabı yazar Halil İnalcık tarafından kaleme alınmıştır. İmparatorluktan Cumhuriyete kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan İmparatorluktan Cumhuriyete kitabın Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İmparatorluktan Cumhuriyete pdf oku, İmparatorluktan Cumhuriyete PDF yandex, İmparatorluktan Cumhuriyete PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İmparatorluktan Cumhuriyete PDF Oku

OSMANLI SOSYAL TARİHİNE VE MODERN TÜRKİYE’NİN DOĞUŞUNA
HALİL İNALCIK BAKIŞI…

Tarih alanında dünyanın tartışmasız en büyük isimlerinden birisi olan Halil İnalcık’ın, Osmanlı sosyal tarihi ve modern Türkiye’nin ortaya çıkışıyla alakalı çalışmaları bir arada.

Kitabın ilk bölümü, Osmanlı İmparatorluğu’nun siyasi ve toplumsal sisteminin temelini oluşturan toprak meselesi, çift-hane uygulaması ve tahrir meselesini irdeliyor. Daha sonra Osmanlı tebaası gayrimüslim milletlere dair arşiv vesikalarını, Rum Ortodoks Kilisesi’nin yetki alanını, Osmanlıların Sefarad Yahudilerine iskân hakkı vermesinin özel koşullarını, modern Avrupa’nın gelişmesinde Türk tesirini ve sultanın siyaset bölgesindeki diğer güç odaklarıyla iktidar mücadelesinin dönüşümünü konu alıyor.

Kitabın ikinci bölümü İmparatorluktan Cumhuriyete geçiş sürecine ışık tutuyor. Özellikle Avrupa ile Ortadoğu içindeki Türkiye’nin stratejik konumu ve 1924’de Halifeliğin kaldırılması ve Atatürk inkılapları içindeki ilişkiye dair incelemeleri, İnalcık’ın modern Türkiye Cumhuriyeti tarihi incelemelerinda da ne denli mühim bir yer teşkil ettiğini gösteriyor.

İmparatorluktan Cumhuriyete, hem meslekten tarihçiler hem de tarih meraklıları için bir başucu kaynağı.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu