1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı Pdf indir

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı Pdf indir
0

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı kitap ile ilgili özet bilgiler. İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı kitabı yazar İlber Ortaylı tarafından kaleme alınmıştır. İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı kitabın Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı pdf oku, İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı PDF yandex, İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı PDF Oku

Arka Kapak Yazısı

 

 

“Osmanlı modernleşmesi otokratik bir modernleşmesidir, iç ve dış gelişmeler, yaşamının son kırk senesinde imparatorluğu bu otokratik modernleşmeden anayasal bir monarşiye kadar sürükledi, imparatorluk genç Cumhuriyete parlamento, siyasal parti kadroları, basın gibi siyasal kurumları miras bıraktı. Cumhuriyetin tabipleri, fen adamları hukukçu, tarihçi ve filologları son devrin Osmanlı aydın kadrolarından çıktı. Cumhuriyet ilk anda eğitim sistemini, üniversiteyi, yönetim örgütünü, mali sistemini imparatorluktan miras aldı. Cumhuriyet devrimcileri bir orta çağ toplumuyla değil, son asrını modernleşme sancıları ile geçiren imparatorluğun kalıntısı bir toplumla yola koyuldular. Cumhuriyetin radikalizmini kamçılayan öğelerden bir diğeride yeterince radikal olamayan Osmanlı modernleşmesidir.

Bugünkü Türkiye’nin siyasal-sosyal kurumlarındaki sağlamlık ve zaafın bilinmesi, son devir Osmanlı modernleşme tarihini iyi anlamakla olabilecekdür.

19. yüzyıl bütün Osmanlı camiasının en hareketli, en sancılı, yorucu, uzun bir asrıdır; geleceği hazırlayan en mühim olaylar ve kurumlar bu asrın tarihini oluşturur.”

-İlber Ortaylı-

 

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda modernleşme sürecini, siyasi, toplumsal ve kültürel değişiklikleri ele alan İlber Ortaylı’nın başyapıtı gözden geçirilmiş baskısıyla Kronik Kitap’ta. Arapça, Almanca, Yunanca gibi bir çok dile çevrilen kitap son dönem Osmanlı modernleşme tarihini konu alıyor.