1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

İmkansızın İspatı: özülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık Serüveni Pdf indir

İmkansızın İspatı: özülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık Serüveni Pdf indir
0

İmkansızın İspatı: özülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık Serüveni pdf indir, Matematik türünde kaleme alınan İmkansızın İspatı: özülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık Serüveni kitap ile ilgili özet bilgiler. İmkansızın İspatı: özülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık Serüveni kitabı yazar David S. Richeson tarafından kaleme alınmıştır. İmkansızın İspatı: özülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık Serüveni kitabı 488 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan İmkansızın İspatı: özülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık Serüveni kitabın 1. Basım Ketebe tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İmkansızın İspatı: özülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık Serüveni pdf oku, İmkansızın İspatı: özülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık Serüveni PDF yandex, İmkansızın İspatı: özülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık Serüveni PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İmkansızın İspatı: özülemeyen Matematik Problemlerinin 2000 Yıllık Serüveni PDF Oku

Matematik tarihinin en bilinen dört sorununin, ilham verici, enteresan ve sıradışı hikâyesini dinlemeye hazırlanın.

David Richeson İmkânsızın İspatı’nda, Antik Yunanlılar tarafından ortaya atılan ve iki bin yıl boyunca hemen hemen tüm matematikçilerin uykularını kaçıran bu cetvel ve pergel problemlerinin ispatlarının, matematiğin zaman içindeki gelişimine bağlı olduğunu ve sanılanın aksine yalnızca pergel ve cetvel ile çözülmelerinin olabilecek olmadığını ortaya koyarken, okurunu matematik tarihinde ufuk açıcı bir yolculuğa çıkartıyor.

İmkânsızın İspatı ile sözü edilen imkânsız problemlerin izini sürerken matematiğe dair temel ve ileri düzeyde bilgiler edinecek; Öklid, Arşimet, Descartes, Newton ve Gauss gibi mühim matematikçilerin bu antik problemleri anlamak için verdiklerini emeğe ortak olacaksınız. Kendileri geometriye dayansa da çözümleri karmaşık sayılar, analitik geometri, cebir ve kalkülüs bilgisi gerektiren problemlerin; neden 19. yüzyıla değin ispatlanamadıklarını anlayacak, Pierre Wantzel ve Ferdinand von Lindermann isimli az tanınan iki matematikçinin π üzerine yaptıkları çalışmaların imkânsızın ispatını ortaya koyarak yüzlerce senedir süren bu macerası sonlandırışlarına tanıklık edeceksiniz.

David Richeson’ın yoğun bilgiyi anlaşılır bir dille aktardığı çalışması, matematik tarihine ilişkin derli toplu bir bakış sunmasının yanında imkânsızın ispatına değin geçen zamanda, problemleri çözdüğüne bi hayli fazla emin olan matematik delilerinin, saplantılıların çılgın hikâyelerini de yer vererek son derece keyifli bir okuma deneyimi vadediyor.

“Richeson’ın İmkânsızın İspatı kitabını okurken büyük keyif aldım. Klasik olmayı hak ediyor ve şiddetle tavsiye ediyorum.”
Robin Wilson, Times Higher Education

“Kitabın tamamı hem bilgilendirici hem de bi hayli keyifli. Okunması muhakkak önerilmeli.” Adhemar Bulteel, Avrupa Matematik Derneği