1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

İmgeler ve Simgeler Pdf indir

İmgeler ve Simgeler Pdf indir
0

İmgeler ve Simgeler pdf indir, türünde kaleme alınan İmgeler ve Simgeler kitap ile ilgili özet bilgiler. İmgeler ve Simgeler kitabı yazar Mircea Eliade tarafından kaleme alınmıştır. İmgeler ve Simgeler kitabı 14 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2017 ebatında olan İmgeler ve Simgeler kitabın Doğu Batı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İmgeler ve Simgeler pdf oku, İmgeler ve Simgeler PDF yandex, İmgeler ve Simgeler PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İmgeler ve Simgeler PDF Oku

“Hayal gücünden yoksun” insanın talihsizliği ve çöküntüsü artık açıklanabilmektedir diyor Eliade: O, yaşamın ve kendi ruhunun derin gerçeğinden kopmuştur. Hayal gücüne sahip olmak ise, dünyayı bütünselliği içinde görmektir, çünkü kavramsallaştırmaya gelmeyen her şeyi göstermek imgelerin görevidir. Efsanelerin, masalların, mitlerin gerilediklerini ve simgelerin dünyevileştiklerini gördük, ama bunlar hiçbir zaman kaybolmadılar. En silik varoluşta bile simge kaynamakta, en “gerçekçi” insan bile imgelerle yaşamaktadır.

Bir antropo-kozmos, evrenin ufak bir modeli olarak insan, bedenin simgeciliğine ve toplumların kendi çevreleriyle ilişkili imgelemine, sembolleriyle örülmüş kültürünün derinliklerine nüfuz edebilir, böylece varlığının merkezindeki kozmik ritmleri yeniden bulabilir.

Eliade, bu zarif ve tutkulu müthiş kitabında, modern insan psikesinde simgelerin, mitlerin ve tanınmış konuların halen yaşamakta olduklarına dikkat çekerek, eski simgeciliğin ilk emsallarinin kendiliğinden keşfinin tüm insanlarda ortak bir olgu olduğunu göstererek, bunların yalnızca bir dinler tarihçisine değil, başta psikoloji ve edebiyat erbabı olmak üzere, uzman olmayan tüm okurlara da neler öğretebileceklerini ortaya koyuyor.