1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

İmaj Pdf indir

İmaj Pdf indir
0

İmaj pdf indir, Sosyoloji türünde kaleme alınan İmaj kitap ile ilgili özet bilgiler. İmaj kitabı yazar Kevin Robins tarafından kaleme alınmıştır. İmaj kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 1999 ile basılmıştır. ebatında olan İmaj kitabın Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İmaj pdf oku, İmaj PDF yandex, İmaj PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İmaj PDF Oku

Neden internetin siberalanına sığınmak istiyoruz? Ekran dünyaya bakışımızı ve onunla ilişkimizi nasıl etkiliyor? Kültürümüz imaja mı boğuluyor? İmaj, yaşamımızı ne ölçüde etkiliyor.

Artık, cinselliğimizi bile sanal gerçekçilik aracılığıyla yaşıyor; siberalanın sözde-hijyenik ortamında flört ediyoruz: Dokunmadan! Evden çıkmadan sanal bir cemaat yoluyla toplumsallaşarak satın alıyor, evleniyor, otomobil kullanıyoruz… Dışarı çıktığımızda ise mağazalarda, müzelerde, cafelerde, mitinglerde güvenlik kameraları, amatör kameralar ve televizyon kameraları tarafından her an izleniyoruz. Televizyonda Öteki’lerin hayatlarını ve ölümlerini naklen izliyoruz. Adı: Teknolojik devrim.

İmaj, “teknolojik devrim” söylemlerinin ve bu söylemlerin zeminin oluşturan sanal gerçekçilik, gözetleme ve savaş teknolojileri gibi olguların eleştirel bir incelemesi. Görüntü teknolojisinin, dayandığı toplumsal düzenden, politik gelişmelerden ve gündelik yaşantılardan bağımsız bir “kendi içinde -varlık” olarak ele alınıp içinin boşaltılmasına, fetişleştirilmesine karşı çıkan Kevin Robins, tekno-kültürün üretim, yeniden üretim ve yaygınlaşma süreci büyüteç altına alınıyor. Robins’e göre sanal gerçeklik, içinde yaşadığımız dünyanın kaçınılmaz politik ve kültürel gerçeklerinden biridir; ama medya kuramcılarının da katkısıyla kurumsallaşan bu dünya, alternatif bir söylem geliştirmek yerine, dijital imaj teknolojilerinin geliştirilmesine harcanan milyonlarca doların ardındaki asıl politik endişe ve amaçları gözlerden gizlemeye yaramaktadır. Aynı biçimde, teknolojik gelişmeye düzülen övgüler, bu alandaki yeni iletişim şekillerinin, özneler olarak yaşamımızı nasıl etkilediği ve tespit ettiği meselesini gölgede bırakmaktadır. Oysa, tekno-kültürün doğasını ve vaat ettiklerini anlayabilmek, onu gündelik hayattan kopuk bir ütopya olarak yüceltmekle değil; “gerçek” politik ve toplumsal nedenlerine ilişkin bir kazı yapmakla olabilecekdür. Sanal gerçeklikten dijital imajlara, fotoğraftan sinemaya, “reality” şovlardan savaş bültenlerine dek uzanan geniş bir konu yelpazesini gündeminde bulunduran İmaj, okurken sürekli olarak nefesimizi kesen gündelik yaşamın sıradan anlarında teknoloji ürünleri ve imajlarla ilişkimizi başka bir gözle değerlendirip sorgulamamızı teşvik eden bir kitap.

Sayfa Sayısı: 288

Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları