Felsefe Kitapları

İlkçağ Felsefe Tarihi 3 – Aristoteles Pdf indir

İlkçağ Felsefe Tarihi 3 – Aristoteles pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan İlkçağ Felsefe Tarihi 3 – Aristoteles kitap ile ilgili özet bilgiler. İlkçağ Felsefe Tarihi 3 – Aristoteles kitabı yazar Prof. Dr. Ahmet Arslan tarafından kaleme alınmıştır. İlkçağ Felsefe Tarihi 3 – Aristoteles kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2016 ile basılmıştır. ebatında olan İlkçağ Felsefe Tarihi 3 – Aristoteles kitabın İstanbul Bilgi Üniv.Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İlkçağ Felsefe Tarihi 3 – Aristoteles pdf oku, İlkçağ Felsefe Tarihi 3 – Aristoteles PDF yandex, İlkçağ Felsefe Tarihi 3 – Aristoteles PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İlkçağ Felsefe Tarihi 3 – Aristoteles PDF Oku

Yunan felsefesi ve buna dayanarak şekillenen düşüncenin insanlık tarihine yaptığı en büyük katkı “zihnin keşfedilmesi”dir. Bu “keşfin” neticesinde bir araya gelen düşünceleri, onları temsil eden filozofları, kuramlarını ve bunların arkalarında yatan metotları bilmeden ilkçağ felsefesinin doğru bir biçimde kavranamayacağı açık bir gerçektir. Prof. Dr. Ahmet Arslan İlkçağ Felsefe Tarihi’ni yazarken izlemeye çalıştığı yöntemin “filozofların kendi eserlerine, birincil kaynaklara dayanmak” olduğunu ve böylelikle okurun “filozofun metniyle doğrudan karşılaşma” imkânına sahip bulunacağını dile getiriyor. Ege Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Arslan İlkçağ Felsefe Tarihi’nin bu üçüncü cildinin tümünde Aristoteles’in öğreti ve düşüncelerini konu alıyor. Bilimin gerçek anlamda kurucusu, insanlığın “ilk öğretmen”i ve “filozof”u gibi sıfatlara sahip olan Aristoteles’in ruh kuramından ahlâk felsefesine; siyasete ilişkin görüşlerinden retorik ve poetike kadar tüm düşüncelerinin ele alındığı bu eser, bağımsız bir monografi özelliği ile de ön planda gözüküyor. Aristoteles’in öğretisini ve yöntemini “kendisi bir bilim olmaksızın bilime en yakın olan felsefe” olarak niteleyen Ahmet Arslan, filozofun düşüncesinin çeşitli yönlerini kapsamlı olarak incelerken, eserlerinden de kaynak alıntılara yer veriyor.

“Bu kitabın yazarı Yunanlıların en bilgesi, mantık, fizik ve metafiziği ortaya koymuş ve tamamlamış olan Nikomakhosoğlu Aristoteles’tir… Yaklaşık bin beş yüz senedir onu takip etmiş olanların hiçbiri ne onun eserlerine herhangi bir şey ekleyebilmiş, ne de onda mühim bir hata bulabilmiştir. Bütün bunların tek bir insanın kişiyinda bir araya gelmesi olağan dışı ve mucizevi bir şeydir. Bu kadar özel bir şahıs insandan çok ‘ilahi’ bir varlık olarak adlandırılmaya layıktır ve bundan dolayı eskiler onu ‘ilahi’ diye adlandırmaktaydılar.” İbn Rüşt, (Badawi, A, Histoire de la Philosophie en Islam II, s. 762’den naklen)

Sayfa Sayısı: 407

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu