1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

İlk ve Son Barış 100.Yılında Lozan Pdf indir

İlk ve Son Barış 100.Yılında Lozan Pdf indir
0

İlk ve Son Barış 100.Yılında Lozan pdf indir, Tarih Prestij türünde kaleme alınan İlk ve Son Barış 100.Yılında Lozan kitap ile ilgili özet bilgiler. İlk ve Son Barış 100.Yılında Lozan kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. İlk ve Son Barış 100.Yılında Lozan kitabı 312 sayfadan oluşmakta olup Kuşe ile basılmıştır. 33 x 33 ebatında olan İlk ve Son Barış 100.Yılında Lozan kitabın 1. Basım Boyut Yayın Grubu tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İlk ve Son Barış 100.Yılında Lozan pdf oku, İlk ve Son Barış 100.Yılında Lozan PDF yandex, İlk ve Son Barış 100.Yılında Lozan PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İlk ve Son Barış 100.Yılında Lozan PDF Oku

Türkiye, 1923 senesinde ilk ve son barış anlaşmasını Lozan’da imzaladı ve Lozan dönüşü ‘Cumhuriyeti’ni ilan etti. Türkiye Lozan Sulh Bayramı ve Cumhuriyet Bayramlarını 27 yıl aralıksız kutladı. Menderes zamanında kaldırılan Lozan Sulh Bayramı’ndan sonra Cumhuriyet Bayramları da ilk senelerdaki büyük coşkusunu yitirerek kutlandı.

Lozan Barış Antlaşması, aynı yıl ilan edilen cumhuriyet ile yeni Türkiye’nin “ilk ve son barış anlaşması”dır. Türkiye, savaş görmeden 100 yıl yaşama başarısı gösteren tek Avrupa ülkesidir.

100 yıllık Cumhuriyet’i ve Lozan Barışı’nı anlamak bundan dolayırle çok mühimdir. İyi bir gelecek, tarihin iyi bilinmesi ve değerlendirilmesiyle elde edilebilmektedir. İlk ve son Barış, 100’üncü Yılında Lozan kitabı belge ve haritalarıyla eşsiz bir kaynak özelliğindedir.

Merkezinde Lozan Barış Antlaşması olsa da elinizdeki kitap Türkiye ulusal kurtuluş mücadelelerini, cumhuriyetin kurulumunu ve Kemal’in Türkiye’sini ifade etmektedir. Birinci Dünya Paylaşım Savaşı neticesinde Almanya ile Versailles, Avusturya ile St. Germain ve Bulgaristan ile Neuilly antlaşması savaşın hemen ertesinde 1919 senesinde imzalanmıştır. Macaristan ile Trianon Barışı da 1920’de imzalanmıştır. Lozan barış masasındaki ülkeler, Türkiye’nin zaferle sonuçlanan ulusal direnişini beklemek zorunda kalmışlardır. Emperyalizm ve emperyalist ülkelerin 100 yıl sonraki yorumlarını barındıran Lozan kitabımız ele aldığı konularla Türkiye’nin 100 yıllık tarihidir. Haritaları, belgeleri ve fotoğraflarıyla Türkiye’nin 100’üncü yıl sergisidir.