1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

İlk Üç Dakika Pdf indir

İlk Üç Dakika Pdf indir
0

İlk Üç Dakika pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan İlk Üç Dakika kitap ile ilgili özet bilgiler. İlk Üç Dakika kitabı yazar Steven Weinberg tarafından kaleme alınmıştır. İlk Üç Dakika kitabı 216 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan İlk Üç Dakika kitabın 1. Basım Sia tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İlk Üç Dakika pdf oku, İlk Üç Dakika PDF yandex, İlk Üç Dakika PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İlk Üç Dakika PDF Oku

STEPHEN HAWKING BAŞTA OLMAK ÜZERE DÜNYADA VE
TÜRKİYE’DE BİRÇOK BİLİMİNSANI ŞUNDA HEMFİKİR:

BUGÜNE KADAR YAZILMIŞ
EN BAŞARILI POPÜLER BİLİM KİTABI
İLK ÜÇ DAKİKA

Evrenimiz bundan hemen hemen 14 milyar yıl önce oluşmaya başladı. Lakin yıldızları, gezegenleri ve yaşam formlarını meydana getiren elementlerden fizikteki temel kuvvetlere her şeyin nedeni, ilk üç dakikada olanlara dayandırılabilir. 23 Temmuz 2021 tarihinde aramızdan ayrılan Nobel ödüllü fizikçi Steven Weinberg, 1976’da yazdığı bu kitapta, o üç dakika içinde neler olduğunu bütün ayrıntı kısmıyla ortaya koyuyor. Anlaşılması güç bilimsel konuları meslekten olmayanların da kavrayabileceği bir dille açıkladığı bu sayfalarda, Weinberg’in teorik fizik alanında bir deha olduğu kadar, bunun yanı sıra iyi bir eğitici ve anlatıcı olduğunu görme fırsatı buluyoruz.

Kitabın yazıldığı senelerda Büyük Patlama Kuramı ana hatlarıyla ortaya çıkmıştı. Bu öykünün özellikle ilk birkaç dakikası temel parçacıklar fiziğine dayanır; onun da “Standart Model”i Weinberg’in kuramsal katkılarıyla tamamlanmıştır. Kitapta evrenin tüm evrimine değinilirken, halen yanıtı bulunamamış sorular da etraflıca ele alınmaktadır.

Kitabın biri astrofizik-kozmoloji, diğeri ise kuramsal yüksek enerji-parçacık fiziği konularında yetkin iki çevirmeni, Weinberg’in 1993 tarihli ikinci baskıda yaptığı güncellemelerin ardından elde edilen kimi deneysel sonuçları kısa dipnotlarla kitaba eklemişlerdir.