Pdf Kitap Arşivi

İlk Türkler – Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar Pdf indir

İlk Türkler – Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan İlk Türkler – Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar kitap ile ilgili özet bilgiler. İlk Türkler – Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar kitabı yazar Ahmet Taşağıl tarafından kaleme alınmıştır. İlk Türkler – Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar kitabı 272 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan İlk Türkler – Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar kitabın 1. Basım Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İlk Türkler – Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar pdf oku, İlk Türkler – Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar PDF yandex, İlk Türkler – Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İlk Türkler – Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar PDF Oku

Türklerin Kökeni Ve Tarihi Serüveni…

Tarih boyunca bir çok kıtaya yayılan Türkler çok çeşitli felaketlere maruz kalmalarına rağmen dağılmamışlar, tarih sahnesinden kaybolmamışlardır. Birçok değişik nedenten dolayı bölünerek başka coğrafyalara göç ettikleri de görülmüştür. Tüm bu dağınıklığa rağmen kültürlerini kaybetmemişler, medeniyetlerini sürdürmeyi bilmişlerdir.

Tarihin en eski devirlerinden 21. yüzyıla kadar var­lığını sürdüren Türk kökenli toplulukları anlamanın birinci yolu Türk boylarını geçmişten günümüze incelemektir. İkinci yol ise, Avrasya tarihinin derinliklerine inip varlığından ha­berdar olunan tüm Türk boylarını takip etmektir. Güney Sibirya’nın Altay Dağları’nda gördüğümüz bir boveyaha sonra Tanrı Dağları’nda yahut Anadolu’da rastlayabiliriz. Avrupa’nın ortasındaki Macaristan ovalarında yaşayan Türk kökenli bir bo­yun kökenini Moğolistan’da veya bir bölümünü Hindistan yahut Mısır’da bulabiliriz. Bunlar, Türklerin coğrafyayla ve zamanla sınırlanmayan tarihine dair en mühim örneklerdir.

Ahmet Taşağıl, Orta Asya bozkırının derinliklerinden tarih sahnesine çıkan ilk ana boy grubundan başlayarak Oğuzlara ka­dar uzanan, Türk gövdesini meydana getiren boyları incelediği bu mühim çalışmasında; Türgiş, Oğuz, Kıpçak ve Karluk gibi büyük boyları ve her birinin ortaya çıkışını, tarihlerini ve siyasi-sosyal durumlarını değerlendiriyor. Bunun bunun yanında kitapta Sibirya’nın geniş alanlarında yaşamış ve sayısal olarak az olan boy­ları da ele alarak, Doğu ve Batı Oğuzlarının ortaya çıkışlarını anlatıyor, 10. yüzyıldan bu yana Macaristan ile Altay Dağları içinde dağılmış olarak yaşayan Kıpçaklara da özel bir yer ayırıyor.

“İLK TÜRKLER: Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar”, geçmişten günümüze Türk tarihinin izini süren en güncel çalışmalardan biri…

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu