Ders Kitapları

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon Pdf indir

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon pdf indir, Psikoloji Bilimi türünde kaleme alınan İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon kitap ile ilgili özet bilgiler. İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon kitabı yazar Pascale Chapaux-Morelli Pascal Couderc tarafından kaleme alınmıştır. İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2011 ile basılmıştır. ebatında olan İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon kitabın İletişim Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon pdf oku, İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon PDF yandex, İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon PDF Oku

Basit ufak manipülasyonlar çiftlerin gündelik hayatlarının bir parçası olsa da, “narsistik sapkınlık” şekilini aldığında mühim bir soruna dönüşür. Narsist partner kendi iktidarını yerleştirmek ve eşini kendi istediği kişiliğe büründürmek için baştan çıkartıcı, kurnazca yollara başvurur. Avının kanını sonuna kadar emerek kendisinde eksik olanı çekip alır ve böylece kendisini tamamlar. Günümüzde gitgide daha sık rastlanan bir ilişki modeli durumuna gelen narsistik manipülasyon ilişkileri bu kitabın konusunu oluşturuyor.
Narsist sapkın her şeyi birlikte olduğu kişi için yapıyormuş gibi bir hava yaratır, oysa gerçek amacı onu yok etmektir. Küçük oyunlarla partnerini ince ince işlerken, ustalıkla kendisini mağdur gibi gösterir. Partnerini sürekli olarak eleştirerek kişiliğine yön verir, ona kendi isteklerini unutturur, özsaygısını tüketir. Bunun neticesinde depresyon, bağımlılık başlar ve mağdur kaçıp kurtulma yetisini de yitirir. En az fiziksel şiddet kadar yıkıcı olabilen bu psikolojik şiddet, çoğunlukla mağdurun kendi başına fark edemediği bir şeydir. Çünkü eleştiri darbeleriyle suçu kendinden başka yerde göremez hale gelmiştir.
Pascale Chapaux-Morelli ile Pascal Couderc, İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon’da somut vakalar üzerinden giderek partnerine yaşamı zehir eden narsist manipülatörü inceliyorlar ve onun ortaya çıkışında rol oynayan toplumsal ve psişik etkenleri tartışıyorlar. Ardından mağdurlara eğilerek, bu bireylerin kendilerine yeni bir hayat kurabilmeleri için içinde bulundukları bağımlılık durumundan çıkmalarına yol gösterecek öneriler getiriyorlar.

Sayfa Sayısı: 182

Baskı Yılı: 2011

Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu