Din Kitapları

İbnü’l Arabi – Sayılar ve Rüyalar Pdf indir

İbnü’l Arabi – Sayılar ve Rüyalar pdf indir, Tasavvuf türünde kaleme alınan İbnü’l Arabi – Sayılar ve Rüyalar kitap ile ilgili özet bilgiler. İbnü’l Arabi – Sayılar ve Rüyalar kitabı yazar Osman Nuri Küçük tarafından kaleme alınmıştır. İbnü’l Arabi – Sayılar ve Rüyalar kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2016 ile basılmıştır. ebatında olan İbnü’l Arabi – Sayılar ve Rüyalar kitabın Nefes Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İbnü’l Arabi – Sayılar ve Rüyalar pdf oku, İbnü’l Arabi – Sayılar ve Rüyalar PDF yandex, İbnü’l Arabi – Sayılar ve Rüyalar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İbnü’l Arabi – Sayılar ve Rüyalar PDF Oku

İnsanoğlu, eşyayı ölçme girişiminin neticesinde sayıyı fark eder, ardından âlemin sayısal bir düzen üzerine kurulu olduğunu anlar. Her toplumun sayıyı düşünüp sembolleştirmesi, bu bilginin Allah vergisi olarak doğamızda var olduğuna işaret etmektedir. Sayılar, âlemin kozmik dilidir. Bundan dolayı evrendeki varlıkların sırrı, bu dilin çözülüp bilinmesiyla bilinebilir. Nitekim İbnü’l-Arabi de sayının ilâhi mertebeden sırlar taşıdığını belirtmekte ve sayının ilkelerinden hareketle varoluşun ilâhi sırlarının bilinebileceğini düşünmektedir.

Rüya ise insanı, onun ruhsal dünyasını ve bilinçaltını anlamada başvurulan kadim metotlardan biridir. İbnü’l-Arabi rüyaların ta’birini varlık mertebeleri anlayışıyla açıklamaktadır ve onun düşüncesinde rüya, insanın varoluş macerasıne dair mühim ipuçları barındıran hakikatler içermektedir.

Birinci bölümünde İbnü’l-Arabi’nin rüyalara dair yaptığı değerlendirmeler, ikinci bölümünde ise sayı ile varlık içinde kurulan irtibat üzerinde durulan “İbnü’l-Arabi – Sayılar ve Rüyalar” isimli bu eser, İbnü’l-Arabi’nin sayıları ve rüyaları nasıl bir irtibat üzerinden ele aldığını anlamamızda bi hayli aydınlatıcı ve bilgilendiricidir.

Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Nefes Yayıncılık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu