1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Hollanda Resminde Grup Portreciliği Pdf indir

Hollanda Resminde Grup Portreciliği Pdf indir
0

Hollanda Resminde Grup Portreciliği pdf indir, Sanat Tarihi ve Kuramı türünde kaleme alınan Hollanda Resminde Grup Portreciliği kitap ile ilgili özet bilgiler. Hollanda Resminde Grup Portreciliği kitabı yazar Alois Riegl tarafından kaleme alınmıştır. Hollanda Resminde Grup Portreciliği kitabı 13,5 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2019 ebatında olan Hollanda Resminde Grup Portreciliği kitabın Türkçe Hayalperest Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Hollanda Resminde Grup Portreciliği pdf oku, Hollanda Resminde Grup Portreciliği PDF yandex, Hollanda Resminde Grup Portreciliği PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Hollanda Resminde Grup Portreciliği PDF Oku

Sanat tarihinin akademik bir disiplin haline gelmesinde Erwin Panofsky ve Heinrich Wölfflin ile birlikte mühim rol üstlenen Alois Riegl’ın yapısalcı eleştiri yöntemine yaptığı katkılar, onu şimdilerde de sürekli olarak başvurulan kıymetli bir kaynak kılıyor. Yirminci yüzyılın başında yaptığı çalışmalarla geliştirdiği sanat terimleri ve yazdığı metinler, sanatta üslup incelemelerindan kavramsal sanatın yapısal çözümlemesine kadar birden fazla hususta kilit taşı olmaya devam ediyor.

47 yaşında hayata veda eden Riegl’ın kült eserlerinden Hollanda Resminde Grup Portreciliği başlıklı kitabı, on yedinci yüzyıl Hollanda resminde mühim bir yeri olan grup portreciliğine odaklanıyor. Rembrandt, Frans Hals ve Bartholomeus van der Helst gibi sanatçıların yaptıkları grup portrelerinden yola çıkarak seyircinin sanat eserleriyle ilişkisine dair yorum getiren, seyirci öznenin varlığından yola çıkarak iç ve dış tutarlılık kavramlarını temel alan Riegl sanat tarihine çiçeği burnunda bir bakış açısı kazandıran tespitleri, çoğunlukla seyirciyi merkeze alan günümüz sanatının değerlendirilmesine de ışık tutan bilgiler veriyor. Hem portredeki figürlerin hem de resmin seyircisinin kompozisyonun tamamlanması için birbirlerine ihtiyaç duyduklarını söyleyen Riegl, grup portreciliği geleneğini üç ana döneme ayırarak bu ayrımların nasıl oluştuğunu ve evrildiğini de ayrıntıyla açıklıyor.

Sanat tarihçisi Uşun Tükel’in sunuş yazısında dile getirdiği gibi etkisi disiplinin sınırlarını aşan yaklaşımıyla Riegl’ın Hollanda Resminde Grup Portreciliği metni, portre betimi, açık yapıt ve alımlama estetiği başta olmak üzere sanatın dilini anlamak isteyen her okura hitap ediyor.