Pdf Kitap Arşivi

Higgs Kuvveti – Kozmik Simetri Nasıl Kırıldı? Pdf indir

Higgs Kuvveti – Kozmik Simetri Nasıl Kırıldı? pdf indir, Bilim Tarihi ve Felsefesi türünde kaleme alınan Higgs Kuvveti – Kozmik Simetri Nasıl Kırıldı? kitap ile ilgili özet bilgiler. Higgs Kuvveti – Kozmik Simetri Nasıl Kırıldı? kitabı yazar Nicholas Mee tarafından kaleme alınmıştır. Higgs Kuvveti – Kozmik Simetri Nasıl Kırıldı? kitabı 446 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Higgs Kuvveti – Kozmik Simetri Nasıl Kırıldı? kitabın 1. Basım Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Higgs Kuvveti – Kozmik Simetri Nasıl Kırıldı? pdf oku, Higgs Kuvveti – Kozmik Simetri Nasıl Kırıldı? PDF yandex, Higgs Kuvveti – Kozmik Simetri Nasıl Kırıldı? PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Higgs Kuvveti – Kozmik Simetri Nasıl Kırıldı? PDF Oku

Higgs Kuvveti, doğanın gizli yapısını görülmektediran bilim bireylerina ilişkin sürükleyici bir anlatı. Maddenin temel bileşenlerinin ve onları birbirine bağlayan güçlerin hikâyesini anlatan Mee, evrenin merkezinde bulunan simetriyi ve bu simetrinin kırılışına dair sırrı konu alıyor. Kitap üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde geniş tarihsel ve felsefi bağlam sunuluyor. İkinci bölümde, parçacık fiziğinde mühim olan kuvvetlerin her biri açıklanıyor. Son kısım, parçacıkların ve kuvvetlerin modern sentezini ve parçacık fiziği yapbozundaki eksik parçanın aranmasını konu alıyor.
Kitap, başlığına rağmen, Higgs parçacığına yönelik 50 yıllık arayışı özetlemekle kalmıyor; Michael Faraday’in elektrik ve manyetizma üzerine yaptığı araştırmalardan bu yana geçen 200 yılı inceleyerek, genel bir fizik tarihi bağlamına oturtuyor. Bu tarihsel bakış açısı, doğal olarak Higgs’in keşfini daha anlaşılır ve enteresan kılıyor. Ayrıca, içinde bulunduğumuz yüzyılda oldukça önem taşımasına rağmen, bugün bile çoğu okurun yeterince bilgi sahibi olmadığı kuantum mekaniğini anlaşılır biçimde tanıtıyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu