Felsefe Kitapları

Halil Cibran Felsefe Seti Pdf indir

Halil Cibran Felsefe Seti pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Halil Cibran Felsefe Seti kitap ile ilgili özet bilgiler. Halil Cibran Felsefe Seti kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Halil Cibran Felsefe Seti kitabı sayfadan oluşmakta olup Türkçe ile basılmıştır. ebatında olan Halil Cibran Felsefe Seti kitabın İndigo Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Halil Cibran Felsefe Seti pdf oku, Halil Cibran Felsefe Seti PDF yandex, Halil Cibran Felsefe Seti PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Halil Cibran Felsefe Seti PDF Oku

Ermiş

Cibran’ın ilk kez 1923’te yayımlanan başyapıtı Ermiş, şairane bir üslupla kaleme alınmış felsefi, ruhani ve ilham verici denemeler bütünüdür. Ermiş, El Mustafa isimli bilge bir adamın yirmi altı bölümde anlattığı nasihatlerinden meydana gelir. _

El Mustafa, on iki yıl boyunca sürgün yaşamı yaşadığı Orphalese Adası’ndan, onu anavatanına götürecek gemiye binmek üzeredir. Onu uğurlamak üzere etrafında toplanan ada sakinleri, El Mustafa’nın sevgi, çalışma, neşe ve keder, suç ve ceza, eğitim, dostluk, ibadet ve ölüm gibi son derece mühim kavramlar üzerine konuşmasını isterler. Bu konuşmalarda Orphalese halkı sorar, Ermiş ise yanıt verir._

Milyonlarca okura ulaşan Ermiş, şimdilerde de en fazla okunan kitaplardan biri olma özelliğini sürdürüyor.


Ermiş’in Bahçesi

Halil Cibran’ın en bi hayli beğeni alan eseri olan Ermiş’in devamı niteliğindeki Ermişin Bahçesi ölümünden sonra ilk kez 1933’te yayımlanmıştır.

Vatanından on yıldan fazla süredir ayrı kalmış El Mustafa’nın müritleriyle yaptığı sohbetleri konu alan Ermişin Bahçesi, Cibran’ın, mistik bir güzelliğe sahip olan Doğa Ana’yı lirik bir tarzda kutsayışının hikâyesidir. El Mustafa bu kez de seneler sonra tekrar bir araya geldiği müritlerine birbirinden mühim kavramlar üzerine nasihatler vermeye, onlarla mutlu ve bilinçli bir hayata nasıl ulaşılabileceğini tartışmaya devam ediyor.

Ermişin Bahçesi eşine zor rastlanacak bir görüngü, mistik bir filozof ve bunun yanı sıra bir şair olan Halil Cibran’ın edebiyat dünyasına kattığı bir klasik.

 

Meczup

Halil Cibran’ın gençlik zamanında yazdığı Meczup’ta, “normal” bir insanın toplumda işleyebilmesi için, insanın benliğini çürüten ve bu benliği kolektif bir amaç uğruna tekrar tanımlayan bir dünya çapında kimliğini idame ettirebilmesi için birtakım maskelere bürünmesi gerektiği ele alınır. Kişinin maskesinden arınması, düşünmesi, konuşması ve kendi olabilmesi, toplumun gözünde onu meczup kılar. Cibran, bu maskelerden kurtulan, özbenliğine karşı dürüst olan ve hakikatin peşinden koşan bir insanın özgür olduğunu dile getirir; fakat bunun da bir bedeli mevcuttur; bu bedel de yalnızlıktır.

 

Otuz dört kısa hikâyeden bir araya gelen bu kitapta Cibran, maskelerinden arınmış bir meczubun gözünden okuyucuya benzersiz bir toplum eleştirisi sunar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu