Din Kitapları

Haçlı Savaşlarının Etkisi Altında Sünni-Şii İlişkileri Pdf indir

Haçlı Savaşlarının Etkisi Altında Sünni-Şii İlişkileri pdf indir, İslamiyet türünde kaleme alınan Haçlı Savaşlarının Etkisi Altında Sünni-Şii İlişkileri kitap ile ilgili özet bilgiler. Haçlı Savaşlarının Etkisi Altında Sünni-Şii İlişkileri kitabı yazar M. Muhtar Eş Şankıti tarafından kaleme alınmıştır. Haçlı Savaşlarının Etkisi Altında Sünni-Şii İlişkileri kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2012 ile basılmıştır. ebatında olan Haçlı Savaşlarının Etkisi Altında Sünni-Şii İlişkileri kitabın Mana Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Haçlı Savaşlarının Etkisi Altında Sünni-Şii İlişkileri pdf oku, Haçlı Savaşlarının Etkisi Altında Sünni-Şii İlişkileri PDF yandex, Haçlı Savaşlarının Etkisi Altında Sünni-Şii İlişkileri PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Haçlı Savaşlarının Etkisi Altında Sünni-Şii İlişkileri PDF Oku

Haçlı Seferleri temelde kuvvetli askeri değerler sistemine dayalı ve inançları uğrunda son derece coşkulu göreceli olarak yeni ihtida etmiş iki millet olan Franklarla Türkler içindeki bir çatışmaydı. Türkler Sünni olduğu için, Sünniliğin Şiilik üzerindeki galibiyeti İslami karşı seferlerin kaçınılmaz yan etkilerinden biriydi. Şia ne kadar çok Sünni Türk askeri gücüne bel bağladıysa, itikadi zeminden o kadar çekilmek zorunda kaldı.

İtikadi, siyasi ve pratik nedenlerden ötürü, Şiiliğin iki kolu muzaffer Sünnilik karşısında farklı tepkiler verdiler. Haçlı Seferlerinin baskısıyla İmami Şia, yükselmekte olan Sünni/Türk gücüyle birlikte bir vahdet hissi geliştirdi. İsmaili Şia (Fatımiler ve Nizariler) ise Sünni egemenliğine karşı daha dirençlilerdi, fakat kaçınılmaz sonu kabullenmek zorunda kaldılar.

İslam, Frank saldırılarına karşı hayatta kalmayı başardı, fakat bu derin, bazı yerde ise gizli, yaralar olmadan gerçekleşmedi. Kendi içindeki coşkun bir siyasi vahdet ve itikadi birlik arayışı sırasında, karşı seferler İslam’ın bazı kültürel dinamiklerinin ve çeşitliliğinin kaybına yol açtı, ve ayırıcı hafızalarla toplumsal çatışmalara zemin hazırladı. Lakin bugün Haçlı Seferlerine dair çatışan Sünni ve Şii hafızaları, ortaçağ anlatılarının ve bakış açılarının bir yansıması olmaktan çok İran Devrimi sonrası zamanındaki mezhepçi kültürün bir ürünüdür.

Sayfa Sayısı: 218

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Mana Yayınları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu