Edebiyat Kitapları

Günümüz Türkçesiyle Felatun Bey ile Rakım Efendi Pdf indir

Günümüz Türkçesiyle Felatun Bey ile Rakım Efendi pdf indir, Roman türünde kaleme alınan Günümüz Türkçesiyle Felatun Bey ile Rakım Efendi kitap ile ilgili özet bilgiler. Günümüz Türkçesiyle Felatun Bey ile Rakım Efendi kitabı yazar Ahmed Midhat Efendi tarafından kaleme alınmıştır. Günümüz Türkçesiyle Felatun Bey ile Rakım Efendi kitabı 12,5 x 20,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Günümüz Türkçesiyle Felatun Bey ile Rakım Efendi kitabın İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Günümüz Türkçesiyle Felatun Bey ile Rakım Efendi pdf oku, Günümüz Türkçesiyle Felatun Bey ile Rakım Efendi PDF yandex, Günümüz Türkçesiyle Felatun Bey ile Rakım Efendi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Günümüz Türkçesiyle Felatun Bey ile Rakım Efendi PDF Oku

Felâtun ve Râkım yakın muhitlerde, biri alafranga özentisi bir babanın elinde, diğeri babası ölünce zor koşullarda, anne ve dadısının fedakârlıklarıyla büyümüş yirmili yaşlarda iki arkadaştır. Felâtun Bey şık giyinmenin, gezip tozmanın peşinde, Batı özentisi bir tiptir; Râkım Efendi ise çalışkan, kendini yetiştirmiş, Doğu ve Batı kültürlerini özümsemiş biridir. Ahmed Midhat Efendi birbirine bütünüyle zıt bu iki tipi çeşitli olaylar içinde, kimi zaman bi hayli mizahi bir dille karşı karşıya geldirarak uygun bir tip yaratır. Yazarın yaşamöyküsüyle paralellikler de taşıyan roman, Batılılaşma eşiğindeki toplumun meselelerini bu yeni kültürü sindiremeyen alafranga züppe tipiyle ortaya koyar.

Ahmed Midhat Efendi (1844-1912) Tanzimat devrinin ileri gelen yazarlarındandır. Gazetecilikle başladığı yazı yaşamına hikâye ve roman yazarlığını da ekleyerek çeşitli alanlarda sayısı yüz elliyi bulan eser kaleme almıştır. Yazıyı halkı eğitmek için bir araç olarak gördüğünden ansiklopedik bilgilerle dolu eserlerinde okuyucuyla daima diyalog halindedir. Sofya’da Tuna gazetesinde önce yazar, ardından başyazar olarak gazeteciliğe adım atar. Midhat Paşa’yla gittiği Bağdat’ta ressam Osman Hamdi Bey, Muhammed Zühavi ve Şirazlı Bakır Can Muattar gibi isimlerin de bulunduğu bi hayli geniş kültürlü bir çevreye girerek Batı ve Doğu kültürleri üzerine bilgisini derinleştirir. Tahtakale’deki evinde kendi matbaasını kurup kitaplarını yayımlamaya başlar. Bir yandan da paylaşımı yaptığı Devir, Bedir, Dağarcık, Kırkambar gibi gazete ve dergilerle gazeteciliğe devam eder. Yazılarından dolayı Abdülaziz yönetimi Namık Kemallerle birlikte onu da sürgüne gönderir. Üç yıl süren Rodos sürgününde çocuklar için bir okul açarak ders vermeye başlar ve ilk romanlarını yazar. İstanbul’a döndüğünde çeşitli memuriyetlerde bulunur ve Türk basın tarihinin en uzun soluklu gazetelerinden Tercüman-ıHakikat’i kurar. Hemen her hususta, üstelik yeni tekniklerle de yazan Ahmed Midhat’ın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikler Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.

 

 

Editör : Hacer Er

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu