Felsefe Kitapları

Gözlemcinin Teknikleri Pdf indir

Gözlemcinin Teknikleri pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Gözlemcinin Teknikleri kitap ile ilgili özet bilgiler. Gözlemcinin Teknikleri kitabı yazar Jonathan Crary tarafından kaleme alınmıştır. Gözlemcinin Teknikleri kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2015 ile basılmıştır. ebatında olan Gözlemcinin Teknikleri kitabın Metis Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Gözlemcinin Teknikleri pdf oku, Gözlemcinin Teknikleri PDF yandex, Gözlemcinin Teknikleri PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Gözlemcinin Teknikleri PDF Oku

“Görmeye ilişkin sorular her zaman bedenle ve sosyal iktidarın işleyişiyle alakalı olmuştur. Bu kitabın büyük bir bölümünde bir yanda insan bedeni, öte yanda ise kurumsal ve söylemsel iktidar şekilleri içinde kurulan yeni ilişkilerin, gözlemci öznenin statüsünü 19. yüzyılın başlarında nasıl yeniden tanımladığını ve bu yeni statüyle modernizm içindeki ilişkiyi inceliyorum…

“Neden yeni bir tarih? Sanat tarihi insan algısının tarihiyle fiilen çakışmıyor mu? Zaman içinde sanat yapıtlarında yaşanan şekil değişiklikleri, görmenin kendisinin tarihsel olarak uğradığı mutasyonların en çarpıcı delilleri değil mi? İşte benim bu incelemem, tam tersine, görme tarihinin (eğer böyle bir şey olabilecekse), temsil pratiklerinde, yaşanan kaymaların sıralanmasından çok daha yükseksını içerdiğini savunuyor. Bu kitabın hedefi sanat yapıtları üstüne ampirik veriler oluşturmak veya yalıtılabilir bir ‘algı’ kavramı geliştirmek değil, en az bunun kadar sorunlu olan gözlemci olgusuna eğilmek. Çünkü gözlemci sorunu, aslında görmenin tarih içinde maddileştiği, bizatihi görünür duruma geldiği alandır. Görme ve etkileri, belli pratiklerin, tekniklerin, kurumların ve öznelleştirici usullerin hem tarihsel ürünü hem de gerçekleşme alanı olan gözlemci öznenin olanaklarından hiçbir zaman ayrılamaz.”
Jonathan Crary

Sayfa Sayısı: 184

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu