1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Gözetleme Kapitalizmi Çağı Pdf indir

Gözetleme Kapitalizmi Çağı Pdf indir
0

Gözetleme Kapitalizmi Çağı pdf indir, Politika/Araştırma türünde kaleme alınan Gözetleme Kapitalizmi Çağı kitap ile ilgili özet bilgiler. Gözetleme Kapitalizmi Çağı kitabı yazar Shoshana Zuboff tarafından kaleme alınmıştır. Gözetleme Kapitalizmi Çağı kitabı Kuşe sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 788 ebatında olan Gözetleme Kapitalizmi Çağı kitabın 13,5 x 21 Okuyan Us Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Gözetleme Kapitalizmi Çağı pdf oku, Gözetleme Kapitalizmi Çağı PDF yandex, Gözetleme Kapitalizmi Çağı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Gözetleme Kapitalizmi Çağı PDF Oku

Piyasa ekonomisinin geleceğindeki esas sıkıntı veri, bilgi ve gözetleme gücünün yoğunluğudur. Sadece mahremiyetimiz değil, bireyselliğimiz de risk altında. Bu rahat okunabilir ve düşünmeye sevk edici kitap bizi bu varoluşsal tehlikelere karşı ikazyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Daron Acemoğlu — Ulusların Düşüşü yazarı

Yirminci yüzyılda şahlanan endüstriyel kapitalizm doğaya diz çöktürüp onu zincirlere boğmuştu, bugünün gözetleme kapitalizminin hedefinde ise insan doğası var.

Artık hayatlarımızın vazgeçilmezleri olduğuna olabileceken kimsenin itiraz etmeyeceği Google, Facebook, Microsoft, Amazon gibi teknoloji devlerinin son senelerda ulaştığı muazzam güç ve servetin arkasında ne yatıyor?

Harvard Business School profesörü Shoshana Zuboff, bu yüzyılda eşine az rastlanan bir titizlik ve maharetle kaleme aldığı Gözetleme Kapitalizmi Çağı’nda, Silikon Vadisi devlerinin başını çektiği yeni bir iktisadi anlayışın peşine düşüyor: Verinin yeni altın olduğu bir çağda, insan davranışlarını gözetlemeyi, analiz etmeyi ve bunların üzerinden servet edinmeyi amacında olan küresel çapta bir madencilik hareketi. Kişisel verilerimiz, konum bilgilerimiz, internet alışverişlerimiz, arama geçmişimiz, robot süpürgemizin hareketleri veya her an her saniye nabzımızdan haberdar olan akıllı saatimiz… Ürünleriyle hayatlarımızı kolaylaştırmaları karşılığında yaşamlarımızın, hatta bedenlerimizin hemen hemen tüm ayrıntı kısmını kapalı zarf içinde teslim ettiğimiz bu şirketler, bu davranış “hammaddesini” reklam gelirine çevirerek muazzam gelirler elde ediyor. Üstelik bununla yetinmiyor ve bu gücü kitleler üzerinde eşi benzeri görülmemiş bir kontrol mekanizmasına dönüştüren altyapıları da hiç durmadan inşa edip geliştiriyorlar. Bu yeni kapitalizm formunu anlamak için tarihe başvurmayı da ihmal etmeyen Zuboff, artık teknoloji dünyasının standart donanımı durumuna gelen bu gözü kara metodu tüm şeceresiyle ortaya döküyor. Hem de insanlık onuruna yakışan bir geleceğin halen olabilecek olduğundan bir an bile şüphe etmeden yapıyor bunu.