1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Genel Jeoloji – Temel Kavramlar Pdf indir

Genel Jeoloji – Temel Kavramlar Pdf indir
0

Genel Jeoloji – Temel Kavramlar pdf indir, Jeoloji türünde kaleme alınan Genel Jeoloji – Temel Kavramlar kitap ile ilgili özet bilgiler. Genel Jeoloji – Temel Kavramlar kitabı yazar Lutgens Tarbuck Tasa tarafından kaleme alınmıştır. Genel Jeoloji – Temel Kavramlar kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2013 ile basılmıştır. ebatında olan Genel Jeoloji – Temel Kavramlar kitabın Nobel Akademik Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Genel Jeoloji – Temel Kavramlar pdf oku, Genel Jeoloji – Temel Kavramlar PDF yandex, Genel Jeoloji – Temel Kavramlar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Genel Jeoloji – Temel Kavramlar PDF Oku

Evren’in başlangıcından günümüze dek geçen zaman dilimi içinde Dünya’mızın geçirmiş olduğu tüm aşamaları, Dünya sistem ve alt sistemlerinin fiziksel ve kimyasal ayrıntı kısmını açıklayan Genel Jeoloji Temel Kavramlar kitabı, jeoloji, jeofizik ve maden gibi yerbilimlerinin farklı disiplinlerinin bunun yanında malzeme, inşaat ve çevre gibi bilim dalları için de temel kaynak niteliğindedir. Jeoloji bir doğa bilimi olarak matematik, fizik, kimya ve biyolojinin etkileşiminden doğmuştur. Yer’in bileşimini, yapısını, topolojisini, gelişme süreçlerini ve tarihçesini inceleyen jeologlar, bu temel bilimlerin ilke ve kanunlarını kullanıyorlar. Yerküremiz, aralarında sürekli olarak etkileşim ve iletişim olan jeosfer, hidrosfer, atmosfer ve biyosfer alt sistemlerin bütününden meydana gelir. Dünya’mızda yaşanan iç ve dış olaylar bu alt sistemlerin etkileşimi ve sürekli olarak bir döngünün neticesinde meydana gelirler. Sıklıkla çevre ve yaşamsal sorunlara neden olan sel, çığ, deprem, heyelan, volkanik patlamalar gibi olağan doğa hadiseleri okuyucunun konuyu kavraması için görsel ve kolay anlaşılır şekil ve fotoğraflarla ve çok yalın bir dille anlatılıyor.

Bu kitap, Yerküre’yi jeolojinin temel kavramlarına odaklanarak inceliyor ve jeolojinin alt disiplinlerinin ana konularını ilgi çekici örneklerle açıklıyor. Ayrıca, Yeryüzü’nü şekillendiren iç ve dış süreçleri sistem kavramı içinde alarak bir çok alt sistemin birbiriyle nasıl bir etkileşim içinde olduğunu gösteriyor. Geçmişte mitlere, dogmalara dayanan jeolojinin şimdilerde kinematik bir teori olan Levha Tektoniği’ne uzanan gelişimi neticesinde, sismik ve yanardağ etkinlikleri, dağ oluşum süreçlerinin nedenleri ve Yeryüzü’nde dağılımlarının nasıl bilgisi verildiğı jeoloji haritaları, blok diyagramlar ve şekiller ile belirtiliyor. Bu eser, doğayı seven ve yerküremizdeki doğal hadiseleri kavramak ve anlamak isteyenlere eşsiz bir kaynak oluşturacaktır.

Bilim adamlarının bitmek tükenmek bilmeyen çabaları neticesinde sahip olduğumuz mavi gezegeni şekillendiren süreçlerin nasıl ortaya konulduğu kitabın tümünde bir bütün olarak ele alınıyor. Kitap, Yerküre’nin tüm alt sistemlerini, hadiselerin gelişim ve çevresel etkilerini güncel şekil ve fotoğraflarla tamamlayan özgün ve bilimsel nitelikte hazırlanmıştır. Yerbilimleri ile uğraşan, araştıran ve ilgi duyan geniş bir okuyucu kitlesi için eşsiz bir kaynak kitap olarak bu eserin mühim bir eksikliği gidereceği şüphesizdur. İçinde yaşadığımız mavi gezegenimizi daha iyi anlamak, korumak ve onunla birlikte uyum içinde yaşamayı öğrenmek istiyorsanız bu temel başvuru kitabı, ilgilenenlerin yararlanmasına sunuluyor.

Sayfa Sayısı: 548

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe
Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık