Pdf Kitap Arşivi

Geleneksel Yapı Teknikleri Pdf indir

Geleneksel Yapı Teknikleri pdf indir, Mimari türünde kaleme alınan Geleneksel Yapı Teknikleri kitap ile ilgili özet bilgiler. Geleneksel Yapı Teknikleri kitabı yazar Melih Aşanlı tarafından kaleme alınmıştır. Geleneksel Yapı Teknikleri kitabı 20×25 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2016 ebatında olan Geleneksel Yapı Teknikleri kitabın Ciltsiz Yeni İnsan Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Geleneksel Yapı Teknikleri pdf oku, Geleneksel Yapı Teknikleri PDF yandex, Geleneksel Yapı Teknikleri PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Geleneksel Yapı Teknikleri PDF Oku

Kendi evini inşa etmek, büyülü ve çekici bir çağrı.

 

Peki gerçekten olabilecek mü? Çok yakın bir tarihe kadar, hepimiz yaşayacağımız evi kendi ellerimizle ve köy imecesi ile yapıyorduk; Çölde, kutuplarda, dağ başları, nehir kenarlarında veya çok uzak adalarda. Bütün insanlığın coğrafyalarına özel tasarımları ve nesilden nesile aktardıkları bir bilgelikleri vardı. Taş seçimiden, ağaçların kesileceği mevsim hatta ay döngüsüne kadar, şimdi bakıldığında insanı hayrete azaltan bir teknik ve tasarımla. Üstelik bu yapılar binlerce yıla meydan okuyor. Betonun altmış yıllık ömrü, bunları yalnızca güldürüyor.

 

İster kendi elleriniz ve belirli bir dayanışma ağı içinde evinizi yapmaya karar verdiniz, isteğe göre bir usta ile anlaşıp işe koyuldunuz. Gözünüz kör, kulağınız sağır ve elleriniz bağlı olmasın. Artık kendi evini, seçtiği malzemeden, iç dizayna kadar profesyonellerin insafına bırakmaya razı olmayan bir bakış açısı egemen oluyor. Bunun Türkiye’deki emsallari azımsanmayacak kadar arttı.  Hem de yaşanan yapılar, parmak ısırtıyor. Malzeme ile iklim içindeki denge, araziye oturuş, deneysel çalışmalara verilen değer ve en mühimsi insanı içinde iyi hissettiren evler, hepsi olabilecek.

 

Melih Aşanlı geleneksel sanatlar detaylarının üzerine, uzun seneler çalıştığı restorasyon ve heykel metotlarıni de ekleyerek, kendisi gibi kırsala yerleşen yahut yerleşmeye niyetli gönüllüler için muhteşem bir rehber kitap hazırladı. Arazi, toprak ve arazinin neresine evinizi oturtacağınızdan başlayarak, malzemeleri sınıflandırarak, temelden çatıya kadar evinizi inşa etmenizi yahut ustaları yönlendirmenizi sağlayacak kitabıyla hayranlık uyandırıyor. Melih Aşanlı belki de anlatmak istediklerinin özünü şöyle özetliyor;

 

“Suyun, toprağın, taşın, ağacın doğasını idrak etmek, algılamak en gerekli ilkeler. Malzemelere hükmetmeye çalışmadan da, yalnızca uyum sağlayarak ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz aslında eski olan güncel bir önerme ile ne isteğe göre yapmakta özgürsünüz.”

 

Aslını söylemek gerekirse bütün mesele de özgür olmak değil mi ?

(Tanıtım  Bülteninden)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu