1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Fausto Zonaro-Sarayın Son Başressamı Pdf indir

Fausto Zonaro-Sarayın Son Başressamı Pdf indir
0

Fausto Zonaro-Sarayın Son Başressamı pdf indir, Sanat Prestij türünde kaleme alınan Fausto Zonaro-Sarayın Son Başressamı kitap ile ilgili özet bilgiler. Fausto Zonaro-Sarayın Son Başressamı kitabı yazar Fatma Ürekli tarafından kaleme alınmıştır. Fausto Zonaro-Sarayın Son Başressamı kitabı 19 x 28 sayfadan oluşmakta olup Kuşe ile basılmıştır. 2017 ebatında olan Fausto Zonaro-Sarayın Son Başressamı kitabın İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Fausto Zonaro-Sarayın Son Başressamı pdf oku, Fausto Zonaro-Sarayın Son Başressamı PDF yandex, Fausto Zonaro-Sarayın Son Başressamı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Fausto Zonaro-Sarayın Son Başressamı PDF Oku

Osmanlı İmparatorluğu’nda köklü değişikliklerin meydana geldiği 19. yüzyılda, kültür ve sanat bi hayli mühim yer tutar. Resim sanatı, en büyük saygınlığı görür ve Avrupa’dan getirilen ressamlar sarayda istihdam edilir. Bu yüzyılın sonlarına doğru sarayda görevlendirilen ressamlardan bir diğeride İtalyan asıllı Fausto Zonaro’dur. 1891’de İstanbul’a gelen Zonaro, 1896’da II. Abdülhamid tarafından Yıldız Sarayı’nın başressamlığına getirilir ve bu görevi on dört yıl sürdürür. Sanatının zirvesini yaşadığı bu senelerda birden fazla esere imza atar, sergiler açar ve bunun yanı sıra resim dersleri verir. Padişahın iradesiyle kurulan silah müzesinin komisyonunda bulunan Zonaro, Osmanlı askerlerini resmederek bir albüm halinde saraya sunar.

27 ayrı suluboya resmin bulunduğu “Osmanlı Askerleri Albümü” bu kitapta ilk defa yayımlanıyor. II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesiyle İtalya’ya dönmek zorunda kalan Zonaro’nun sanat yaşamı, ailesiyle birlikte İstanbul’da bulunduğu on dokuz yıl, burada geçirdiği son zamanlarına dair bilinmeyenler ve İtalya’ya döndükten sonra yaşadığı hayal kırıklıkları… Bugüne dek yayımlanmamış arşiv belgeleri ile ressamın birden fazla çalışmasının bulunduğu Sarayın Son Başressamı Fausto Zonaro, dönemin idari kadrosunun sanata ve sanatçıya yaklaşımına da ışık tutuyor.