1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri Pdf indir

Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri Pdf indir
0

Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri kitap ile ilgili özet bilgiler. Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri kitabı yazar Emrah Safa Gürkan tarafından kaleme alınmıştır. Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri kitabı 400 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri kitabın 1. Basım Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri pdf oku, Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri PDF yandex, Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri PDF Oku

“Özgünlük” ve “yeni”nin sürekli olarak övüldüğü bir çağda, detaylarda ne kadar ayrışsak da, temelde birbirimize çok benziyoruz. Sadece birbirimize benzemekle kalmıyoruz; bizden önceki nesillerden de o kadar farklı değiliz. Teknolojinin ve modernitenin getirdiği tüm yeni imkânlara rağmen bir çok alışkanlığımızdan vazgeçemiyoruz. Benzer durumlarda benzer tepkiler gösteriyor, âdeta ezbere yaşıyoruz. Ve bunu değişmediğimizin pek de farkında olmadan yapıyoruz.

Gözlemlemenin, sorgulamanın, tutarlı fikirler geliştirmenin sancılı sürecine katlanmaktansa reklamvari sloganlarla özgünlüğü yakalayabileceğimizi sanıyoruz. Ve sonunda her tembel öğrenci gibi sınıfta kaldığımızda hocayı suçluyoruz.

İşte Ezbere Yaşayanlar, bir türlü vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımızın tarihî arka planıyla birlikte antropolojik, sosyolojik ve psikolojik kökenlerini irdeliyor.

Bizim gibi olmayanlara neden tahammül edemiyor, yabancıdan ve farklıdan neden korkuyoruz? İnsanları niçin konuşma tarzına göre yargılıyor, argo kullananlara veya aksanlı konuşanlara niçin yukarıdan bakıyoruz? Şu rasyonalite çağında neden armağan alıyoruz ve birbirimize bir şeyler ısmarlıyoruz? Niçin dedikodu yapmaktan vazgeçemiyoruz? Son elli yılda bir çok hak edindikleri halde kadınlar neden erkeklerden farklı meslekler tercih etmekte ısrar ediyor? Bunca bilimsel gelişmeye rağmen neden hâlâ fala ve büyüye inanıyoruz?

Yukarıdaki sorulara yanıt ararken anekdot denizinde boğulmadan diyardan diyara koşup çağdan çağa savrulacağız. Taş Çağı’ndan modern zamanlara, Kalahari Çölü’nden Trobriand Adaları’na, Güney Sudan’dan Alp Dağları’na, Çin’den Aztek diyarlarına keyifli bir yolculuğa çıkmaya, Evliya Çelebi’den Torquemada’ya, James Cook’tan Şamhat’a, Kraliçe Njinga’dan İmparatoriçe İrene’ye, konuşan şempanzelerden Akıllı At Hans’a, yamyamlardan hadımlara bir çok enteresan karakterle tanışmaya hazır mısınız?

Ezbere Yaşayanlar’da iki yüz bin yıllık insanlık mirasının ortaya koyduğu birbirinden değişik toplum ve kültüre yönelerek davranışlarımızı şekillendiren ana etmenleri inceleyecek; kültürle biyoloji, geçmişle gelecek, gelenekle yenilik içindeki çekişmeyi merkeze alarak, şartların alışkanlıklarımızı ne noktaya kadar değiştirebildiğini tetkik edecek ve doğamıza ne kadar hükmedebildiğimizi göreceğiz.