1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Evrimin Dört Boyutu Pdf indir

Evrimin Dört Boyutu Pdf indir
0

Evrimin Dört Boyutu pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Evrimin Dört Boyutu kitap ile ilgili özet bilgiler. Evrimin Dört Boyutu kitabı yazar Eva Jablonka tarafından kaleme alınmıştır. Evrimin Dört Boyutu kitabı 16 x 23 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Evrimin Dört Boyutu kitabın Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Evrimin Dört Boyutu pdf oku, Evrimin Dört Boyutu PDF yandex, Evrimin Dört Boyutu PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Evrimin Dört Boyutu PDF Oku

Arka Kapak Yazısı

 

 

 

Moleküler biyolojinin ulaştığı bulgular, Darwin kuramının gen merkezli yorumuna, yani adaptasyonların yalnızca şansa dayalı DNA varyasyonlarına dayandırılmasına meydan okuyor. Çünkü şimdilerde kalıtım ve evrim görüşlerinde büyük bir devrim yaşanıyor. Bu devrimin peşinden giden ve kalıtımda genlerden başka unsurların da olduğunu ileri süren Jablonka ile Lamb, evrimin “dört boyutu”nun, yani evrimde rol oynayan dört kalıtım sisteminin izini sürüyorlar. Bu sistemler; genetik, epigenetik (veya özellikleri, DNA temelli olmayan hücresel aktarım sistemleriyle geçirmek), davranışsal ve simgesel (dil ve diğer simgesel iletişim sistemleriyle aktarım) olarak isimlendirilmektedir. Bugün geniş çevrelerce kabul görmüş gen merkezli ve tek boyutlu görüşe kıyasla zengin ve karmaşık bir evrim görüşü ortaya koyan Jablonka ile Lamb’in yeni sentezi, tetiklenmiş ve edinilmiş değişikliklerin de evrimde rol oynadığını açıklığa kavuşturuyor. Jablonka ile Lamb, önce her kalıtım sistemini ayrıntı kısmıyla ele alıp ardından da tüm bu sistemlerin nasıl bir etkileşim içinde olduğunu göstererek parçaları birleştiriyorlar.

 

Eva Jablonka 1957’de Polonya’dan İsrail’e göç etti. Tel Aviv Üniversitesi, Cohn Bilim ve Görüşler Tarihi ve Felsefesi Enstitüsü’nde profesör.

Marion J. Lamb, emekliliğinden önce Londra Üniversitesi, Birkbeck Koleji’nde okutmandı. Eva Jablonka ile birlikte, kalıtım ve evrim üzerine çok sayıda makale ve kitap yayınlamışlardır.