1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Erzurum’da İngiliz Konsolosu Everett’e Ermeni Suikasti Pdf indir

Erzurum’da İngiliz Konsolosu Everett’e Ermeni Suikasti Pdf indir
0

Erzurum’da İngiliz Konsolosu Everett’e Ermeni Suikasti pdf indir, Etnoloji türünde kaleme alınan Erzurum’da İngiliz Konsolosu Everett’e Ermeni Suikasti kitap ile ilgili özet bilgiler. Erzurum’da İngiliz Konsolosu Everett’e Ermeni Suikasti kitabı yazar Sıtkı Yılmaz Kuşkay tarafından kaleme alınmıştır. Erzurum’da İngiliz Konsolosu Everett’e Ermeni Suikasti kitabı 320 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Erzurum’da İngiliz Konsolosu Everett’e Ermeni Suikasti kitabın 1. Basım Panama Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Erzurum’da İngiliz Konsolosu Everett’e Ermeni Suikasti pdf oku, Erzurum’da İngiliz Konsolosu Everett’e Ermeni Suikasti PDF yandex, Erzurum’da İngiliz Konsolosu Everett’e Ermeni Suikasti PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Erzurum’da İngiliz Konsolosu Everett’e Ermeni Suikasti PDF Oku

Dünyada, bir ağaç yaprağının kımıldadığı her yerin altında, bir İngiliz bulursunuz. İran Atasözü.
William Beaver- Under Every Leaf-How Britain Played the Greater Game from Afghanistan to Africa, 2019.

Etnoğrafik temellerde ufak yönetim şekilleri oluşturmak, ülkenin dağlık yapısı, para darlığı, ulaşımın berbatlığı, mevcut birkaç telgraf hattı ve uzun ve zor kış şartlarının mevcudiyeti, bahse konu merkezden yönetilecek hükümete çok büyük önüne geçer oluşturur. William Everett, Küçük-Asya Nüfus Raporu, 11 Mayıs 1895

Patrik Ormanyan: Bölgeye silah sokulduğunu ve her Ermeni’nin evinde silah bulunabileceği bana açıkladı. Ermenilerin çok beklemeyeceğini, kendileri için bir şeyler yapılmadığını görünce, rahatlıkla bir kışkırtma sonucu dünyaya gelecek ihtilafla Rusya’nın yardımıyla harekete geçeceklerdir. Türkiye’de yaşayan Ermeniler için talimat geldiğini ve şüphesiz ki Rusya Ermenistan’ında bir hareketin başlamak üzere olduğunu ve kardeşlerini kurtarmak için asker (ordu) organize ettiklerini açıkladı. Onlar Ruslar tarafından yönetilmektedir. M. Ormanyan’dan Everett’e, 1880.

Erzurum İlinin doğu ve güneyinde tam anlamıyla tanımlayamadığım bazı hareketler başladı. Şu an, Ermeni köylüler silahlanıyor ve bazı Ermeni ajan ve öğretmenler kendi halkına, Kürtlere karşı yahut halen belirleyemediğim isyana katılmak için “hazırlanın ve hazır olun” gibi dalaşma konusu düşünceler yayıyorlardı. Muhtemelen siz sınırın öte tarafındaki Ermenilerin yakın bir süreden beri silahlandıklarını ve bu silahlanmanın sürdüğinden haberdarsınız. Bu silahlanmaya Rus Hükümeti göz yummaktadır, eğer aksi olsaydı çoktandır bu silahlanmayı rahatlıkla önleyebilirlerdi. Bölgeyi ziyaret eden Amerikalı misyonerlerde Rusya Ermenistan’ın da yaşayan Ermeni gruplarının Eçmiyazin’de silah temini için olduklarına tanık olmuşlar. William Everett’den Trotter’a, 24 Kasım 1880.