Felsefe Kitapları

Entelektüelin Siyasi İşlevi Pdf indir

Entelektüelin Siyasi İşlevi pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Entelektüelin Siyasi İşlevi kitap ile ilgili özet bilgiler. Entelektüelin Siyasi İşlevi kitabı yazar Michel Foucault tarafından kaleme alınmıştır. Entelektüelin Siyasi İşlevi kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2016 ile basılmıştır. ebatında olan Entelektüelin Siyasi İşlevi kitabın Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Entelektüelin Siyasi İşlevi pdf oku, Entelektüelin Siyasi İşlevi PDF yandex, Entelektüelin Siyasi İşlevi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Entelektüelin Siyasi İşlevi PDF Oku

Michel Foucault iktidar ilişkileri ve metotlarınin yaşamın en umulmadık alanlarına kadar nüfuz ettiğini göstererek yirminci yüzyılın en etkili düşünürleri arasına girdi. İktidar ilişkilerinin karşı çıkılmadan kabullenildiği günümüz dünyasına karşı Foucault’nun tahakküm zıtı dünyasını bütün açıklığıyla çerçeveleyen altı ciltlik Seçme Yazılar’ın ilk cildini paylaşmak istedik: Entelektüelin Siyasi İşlevi.

Fransız Devrimi’nden Dreyfus Olayı’na, Ekim Devrimi’nden Mayıs 68’e Avrupa’nın yakın tarihinde dönüm noktası olmuş siyasi süreçlerde entelektüellerinin oynadığı rol her zaman oldukça önemli tartışma konusu oldu. “Entelektüelin siyasi işlevi nedir” sorusuna verilecek yanıtsa kaçınılmaz olarak entelektüelin iktidarla, kitlelerle ve toplumsal hakikatle ilişkisine dair ayrıntılı bir analiz gerektiriyor. Foucault’ya göre, on sekizinci yüzyıldan beri Batılı entelektüel kendini hep evrensel bir hakikatin sözcüsü olarak görmüş ve iktidara karşı yapılan siyasi mücadelelerde bu hakikati bilmeyen kitlelerin binici, vicdanı ve öncüsü olmaya soyunmuştur. Oysa artık entelektüelin kendine biçtiği bu görevden vazgeçme vakti gelmiştir: Entelektüelin bir başkasına ne yapmaları gerektiğini söylemeye hakkı yoktur, çünkü kitleler kendileri için neyin iyi olduğunun bilincindedir. Üstelik, geleneksel entelektüellerin çoğu zaman bilimsel bir söyleme dayanarak ortaya attıkları toplumsal, siyasi, ekonomik kehanetler gerçekleşmediği gibi, verdikleri sözler de yerine getirilmiştir.

Ama Foucault’nun bu eleştirisi, entelektüelin önderliğinin tarihsel sonuçlarından duyulan bir hayal kırıklığından ibaret değil. İktidar, hakikat, bilimsellik gibi kavramların radikal bir biçimde yeniden düşünülmesine dayalı olan ve siyasi anlamda çiçeği burnunda bir entelektüel anlayışını getiren karmaşık bir teorik eleştiri.

Entelektüelin Siyasi İşlevi, Batı’da çok geniş kapsamlı tartışmalara neden olan bu yeni entelektüel anlayışının arkasındaki hakikat ve iktidar analizlerini bir araya getiriyor. Tüm toplumu kuşatan iktidar ilişkilerinin yeni tahakküm şekilleri yaratmadan nasıl değiştirilebileceğini düşünmek isteyenler için…

Sayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu