Din Kitapları

Elmalılı Tefsirinde Tasavvuf Pdf indir

Elmalılı Tefsirinde Tasavvuf pdf indir, Tasavvuf türünde kaleme alınan Elmalılı Tefsirinde Tasavvuf kitap ile ilgili özet bilgiler. Elmalılı Tefsirinde Tasavvuf kitabı yazar Mehmet Şirin Ayiş tarafından kaleme alınmıştır. Elmalılı Tefsirinde Tasavvuf kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2015 ile basılmıştır. ebatında olan Elmalılı Tefsirinde Tasavvuf kitabın Rağbet Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Elmalılı Tefsirinde Tasavvuf pdf oku, Elmalılı Tefsirinde Tasavvuf PDF yandex, Elmalılı Tefsirinde Tasavvuf PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Elmalılı Tefsirinde Tasavvuf PDF Oku

Elmalılı Hamdi Yazır, yakın dönem Türk ilim ve fikir tarihinde mühim yeri olan bir şahsiyettir. O, dinamik bir ilim anlayışına sahip olup, İslam’ın yeniden yorumlanıp çağımız insanına takdim edilmesi gerektiğini belirtmiş, dinî, hukukî, sosyal konular üzerinde fikirler üretmiş ve yaşadığı devir Müslümanlarına bu hususta yeni ufuklar açmış bir din bilginidir. Türk toplumunun o gün için yaşadığı zamanda geri kalmışlığını İslam dinine fatura etmek isteyenlere karşı Elmalılı’nın tavrı mühimdir.

Elmalılı’ya göre, geçiş sürecinde çözüm noktasında yapılması gerekli olan şey, Türk toplumunu dinine ve dini değerlerine karşı küstürmek değil, bilakis yüzsenelerdır toplumu ayakta tutan dinin, birleştirici yönüne dikkatleri çekip toplumu yeniden o ihtişamlı günlerine kavuşturmaktır. Elmalılı, toplumda hurafelerinin yayılmasının nedenlerinin başında yeterli din eğitiminin verilemediği, din ilminin iyi tahsil edilmediği, belirtir. Bunun bir sonucu olarak da toplumda dinî bilgilerin esası bilinmeden, dinî bilgi, ağızdan ağıza bir efsane gibi dolaştırılarak, cahiliye devirlerinden ve cahiliye bölgelerinden daha yaygın bir hale getirildiğini belirtir.

Günümüzde de farklı zamanlarda bazı kimselerin toplumu ifsad için ileri sürdükleri ve o gün için de birtakım kimselerin kelimelerine eklediği Allah’a yaklaşmak için imanın yeterli bulunacağı, ibadete gerek olmadığını gibi fikirler söyleyip toplumu ifsad etmek isteyenlere karşı, Elmalılı o gün içinde yaşadığı toplumu uyarma görevini yapmıştır. Elmalılı’nın kelimelerine eklediği bu ve daha bir çok husus, Elmalılı tefsirinin Müslümanlar için ne kadar mühim olduğu bir kez daha ortaya koymaktadır. Biz de böylesi mühim bir eserin içinde ele alınan tasavvûfî konuları bir araya getirmek suretiyle yeniden bir kez daha hem Elmalılı ve Tefsirine, hem de tefsirdeki tasavvûfî konuları bir araya getirmek suretiyle dikkatleri bu alana çekmeye çalıştık.

Sayfa Sayısı: 312

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Rağbet Yayınları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu