1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Edebiyatta Mimarlık Pdf indir

Edebiyatta Mimarlık Pdf indir
0

Edebiyatta Mimarlık pdf indir, Sanat Prestij türünde kaleme alınan Edebiyatta Mimarlık kitap ile ilgili özet bilgiler. Edebiyatta Mimarlık kitabı yazar Yeşim Demir tarafından kaleme alınmıştır. Edebiyatta Mimarlık kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2016 ile basılmıştır. ebatında olan Edebiyatta Mimarlık kitabın YEM Yayın tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Edebiyatta Mimarlık pdf oku, Edebiyatta Mimarlık PDF yandex, Edebiyatta Mimarlık PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Edebiyatta Mimarlık PDF Oku

Mimarlık, mühendislik, şehircilik, kentleşme, endüstri ürünleri tasarımı, peyzaj tasarımı, arkeoloji, kültür, sanat vb. konu başlıklarında kitaplar yayımlayan YEM Yayın’ın yeni kitabı Edebiyatta Mimarlık çıktı. YEM Yayın’ın yeni kitabı Edebiyatta Mimarlık, mimarlığın edebiyatla ilişkisini irdelemek ve başta tasarımcılar olmak üzere mimarlığa ilgi duyan tüm okuyucular için çiçeği burnunda algı kapıları açmak maksadıyla kurgulanmıştır. Edebiyatta Mimarlık sözel, düşünsel, kurgusal, estetik, santimantal, insan ruhunu eksen alan yaratıcı dünyasıyla edebiyatın ve aynı amaca farklı yollardan ulaşmaya çalışan mimarlığın iki kadim disiplin olduğunun ve bu ikisinin içinde birbirini besleyen sayısız unsur bulunduğunun bilinciyle kurgulanmıştır. Mimarların, edebiyatın mühim yapıtlarında, mühim yazarlarca yaratılmış mekân kurgusunu içselleştirdikleri takdirde emsalsiz bir imge ve düş dünyasına ulaşacakları ve bu deryada bulduklarıyla yapıtlarını çok daha nitelikli ve kıymetli bir noktaya taşıyacakları öngörüsüyle hazırlanmıştır.

Mimar, sanatçı, felsefeci ve akademisyenlerden bir araya gelen 55 mühim ismin katkı koyduğu Edebiyatta Mimarlık, Hikmet Temel Akarsu ve Nevnihal Erdoğan’ın hemen hemen yedi yıllık bir sürede hazırlanan bir projenin sonucu. Kitapta, dünya ve Türk edebiyatından hemen hemen 100 mühim yazarın mimarlığa vurgu yapan edebi yapıtları; Mimarlığa Referans Veren Klasikler, Mimarlıktan İlham Alan Romanlar/Mimarlığa İlham Veren Romanlar, Seyahatnameler ve Biyografik Seyahatnameler, Ütopyalar, Bilimkurgu ve Distopyalar gibi kategoriler altında incelendi ve her yapıtın mimari evreni Türkiz Özbursalı’nın çizimleriyle canlandırıldı. Bir tür okuma kılavuzu niteliği de taşıyan kitabı okumanın yalnızca mimarlar, tasarımcılar, şehir plancıları, sanatçılar için değil yaşanılabilir, iyi dizayn edilmiş çevreler arzulayan, kentli bilincine sahip herkes için elzem olduğunun altını çizen Hikmet Temel Akarsu ve Nevnihal Erdoğan, Edebiyatta Mimarlık’ın neden mutlaka okunması gerektiğini şöyle açıklıyorlar:

“Kitapta yer verilen eserler, yaşamı en açıklayıcı yönleri ve mimari arka planlarıyla birlikte ortaya koymuşlardır… Geleceğin kentlerini sağaltmak, güzelleştirmek ve daha yaşanır kılmak için bu şaheserleri dikkatlice okumak, duyumsamak, özümsemek gerekmektedir.”

Sayfa Sayısı: 600

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Endüstri Merkezi Yayınları